Trwa ładowanie...
ycipk-2461ra

Antysemicki napis na murze cmentarza żydowskiego w Tarnowie. Konfederacja: To prowokacja

Na murze żydowskiego cmentarza w Tarnowie pojawił się napis: "Konfederacja przeciwko Żydom #447". Policja szuka wandali, którzy zniszczyli świeżo wyremontowany mur. Politycy Konfederacji stanowczo odcinają się od antysemickiego napisu.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Antysemicki napis na murze cmentarza żydowskiego w Tarnowie
Antysemicki napis na murze cmentarza żydowskiego w Tarnowie (East News, Fot: Tadeusz Koniarz)
ycipk-2461ra

Napis pojawił się na murze kirkutu w Tarnowie w nocy z soboty na niedzielę.

- Szukamy sprawców tego zdarzenia. Wandal odpowie za publiczne nawoływanie do nienawiści na tle różnic narodowościowych i religijnych - powiedział krakowskiej "Gazecie Wyborczej" Paweł Klimek, rzecznik policji w Tarnowie. Sprawcy grożą za to dwa lata więzienia.

Adam Bartosz, prezes Komitetu Opieki nad Zabytkami Kultury Żydowskiej, zapowiedział, że złoży pozew do sądu przeciwko Konfederacji. Chce to zrobić w trybie wyborczym, bo uważa napis za agitację. W Tarnowie Konfederacja wystawiła 17 kandydatów do Sejmu. Temat ustawy 447 pojawił się właśnie w kampanii wyborczej tej partii. Ustawa 447, zwana też Just, została podpisana w ubiegłym roku przez Donalda Trumpa. Zobowiązuje ona rząd USA do wspierania starań ofiar Holokaustu o wypłatę odszkodowań przez państwa, na terenie których przejęto mienie żydowskie, które nie zostało dotąd zwrócone.

ycipk-2461ra

"Nienawiść podsycają politycy"

Policjanci przyznają, że to nie pierwszy raz, kiedy wandale zniszczyli mur kirkutu. Sprawców do tej pory nie odnaleziono.

- Od kilkunastu miesięcy obserwujemy w Polsce narastającą nienawiść w stosunku do jakiejkolwiek inności. Podsycają ją sami politycy, nakręcając spiralę przemocy i wrogości w okresie wyborczym. Nie mam wątpliwości, że w kolejnych tygodniach takie akty będą się nasilać - powiedział Adam Bartosz.

Od aktu wandalizmu stanowczo odcina się Czesław Kwaśniak, jedynka na tarnowskiej liście Konfederacji do Sejmu.

ycipk-2461ra

- Całkowicie odcinamy się od tych działań. Niszczenie terenu cmentarza to dla każdej osoby wierzącej ogromny wstyd. Takie działania Konfederacji chwały nie przynoszą, a wręcz kompromitują nas. Mi to wygląda na wyborczą prowokację kogoś z ugrupowania, któremu najbardziej zależy na niskim wyniku Konfederacji - powiedział gazecie Kwaśniak.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

ycipk-2461ra
0
komentarze
Głosuj
Głosuj
0
Ważne
0
Smutne
0
Ciekawe
0
Irytujące
Trwa ładowanie
.
.
.

ycipk-2461ra

ycipk-2461ra
ycipk-2461ra