Trwa ładowanie...
14-02-2012 16:42

Antypolski, obrzydliwy portal - "to nie nasz problem"

KE przekonywała, że nie może formalnie zareagować w sprawie portalu internetowego holenderskiej partii PVV, który zbiera zażalenia na pracowników, m.in. z Polski. Jeśli obywatele czują się dyskryminowani, mogą złożyć skargę - zaznaczono.

Antypolski, obrzydliwy portal - "to nie nasz problem"Źródło: meldpuntmiddenenoosteuropeanen.nl
d2xkem2
d2xkem2

Podczas codziennej konferencji w Brukseli dziennikarze domagali się oficjalnej odpowiedzi ze strony KE, która do tej pory ograniczyła się do oświadczenia komisarz UE ds. sprawiedliwości Viviane Reding, potępiającego stronę holenderskiej Partii na rzecz Wolności (PVV). Wcześniej KE podkreślała, że może formalnie reagować tylko w przypadku łamania prawa UE. Tymczasem portal PVV - przekonywano - to manifest partii politycznej, a nie rządu Holandii, co oznacza, że w tej sprawie mogą interweniować tylko władze krajowe.

Trzeba złożyć skargę

- Jeśli jest problem, jeśli obywatel czuje się dyskryminowany albo jeśli mają miejsce obraźliwe komentarze skierowane do określonej grupy, wtedy osoby te muszą najpierw zacząć od złożenia skargi na poziomie krajowym (...). Jeśli jakaś osoba jest niezadowolona z działań podjętych w związku ze skargą na poziomie krajowym, wtedy jest drugi etap - Strasburg (Europejski Trybunał Praw Człowieka) - wyjaśnił rzecznik komisarz Reding, Matthew Newman.

Newman zaznaczył, że "podobnych spraw są setki", a KE nie jest "policjantem praw podstawowych". Na straży przestrzegania fundamentalnych praw człowieka stoi także Rada Europy, która nie jest instytucją unijną - dodał. Pytany o unijną dyrektywę o rasizmie i ksenofobii zaznaczył, że dotychczas nie doszło do jej naruszenia przez kraj UE.

- Chcę, aby Komisja Europejska zbadała czy działanie holenderskiego antyimigranckiego portalu Geerta Wildersa, nie narusza prawa Unii przez to, że szerzy ksenofobię i nienawiść. Dzisiaj nasi holenderscy koledzy wezwali premiera Holandii do zajęcia stanowiska w tej sprawie. To może doprowadzić, nawet do upadku lokalnego rządu - mówił europoseł Jacek Saryusz-Wolski na antenie TVP Info.

d2xkem2

Polski eurodeputowany protestuje

Eurodeputowany, w trybie pilnym, skierował do Komisji Europejskiej wniosek w sprawie znieważającego imigrantów portalu założonego przez holenderską Partię na rzecz Wolności. - Wniosek odwołuje się do mojej interpelacji z ubiegłego roku, kiedy to, minister spraw społecznych i zatrudnienia Henk Kamp przygotowywał akt prawny dyskryminujący w sposób oczywisty polskich pracowników w Holandii. Wtedy komisarz Viviane Reding i KE obiecywali, że będą ściśle monitorowali sytuację w sprawie statusu pracowników z Polski nie tylko w Holandii - mówił Jacek Saryusz-Wolski.

Portal partii PVV Geerta Wildersa ruszył w środę. Służy do zgłaszania skarg i zażaleń na zachowanie imigrantów zarobkowych z Europy Środkowo-Wschodniej, w tym Polaków. Jak twierdzą twórcy strony, ma ona pomóc w zbadaniu negatywnych zjawisk, jakie nasiliły się w Holandii wraz z imigracją, takich jak przestępczość, alkoholizm, narkomania czy porzucanie śmieci. Przypominają, że odkąd w maju 2007 roku Holandia otworzyła swój rynek pracy dla nowych państw członkowskich UE, w tym Polski, do kraju przybyło ok. 200-350 tys. imigrantów zarobkowych.

Rząd - to nie nasz problem

Holenderski rząd odmówił zamknięcia strony, argumentując, że to wyłączna sprawa partii PVV.

W poniedziałek przewodniczący Parlamentu Europejskiego Martin Schulz skrytykował w Strasburgu ten portal i zapowiedział, że porozmawia o nim z premierem Holandii Markiem Rutte.

d2xkem2

- Jesteśmy otwartym kontynentem, pracownicy mogą podejmować pracę, gdzie tylko sobie życzą. Bardzo proszę, żebyśmy zapoznali się z tą sytuacją. 1 marca zamierzam porozmawiać z premierem Holandii na temat tej strony internetowej. Wcześniej rozmawiać będę z (komisarz) Reding - mówił Schulz, otwierając sesję plenarną PE.

"Obrzydliwy portal"

Bezpośrednio po Schulzu głos zabrały dwie holenderskie eurodeputowane, które w mocnych słowach potępiły antyimigracyjny, jak to określiły - "obrzydliwy portal" PVV.

Jak twierdzą źródła w PE, wielu europosłów uważa, że reakcja komisarz Reding na stronę PVV była za słaba. W piątek wezwała ona Holendrów, by nie ulegali nietolerancji i apelowała, by zamiast tego jasno oznajmiali na stronie PVV, że Europa to miejsce wolności.

W reakcji na inicjatywę PVV na portalu związków zawodowych Polaków mieszkających w Holandii (PZZH) (www.zwiazkizawodowe.nl) zamieszczono w trzech językach - po polsku, angielsku i holendersku - "petycję przeciwko dyskryminacji Polaków przez partię PVV" i formularz do składania podpisów.

d2xkem2
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2xkem2
Więcej tematów