PolskaAntykorupcyjny kurs internetowy

Antykorupcyjny kurs internetowy

"Platforma @ntykorupcyjna - Młodzi przeciw
korupcji" - to internetowy kurs organizowany przez Wyższą Szkołę
Administracji Publicznej (WSAP) w Białymstoku. Ma pokazać sposoby
walki z tym zjawiskiem i promować antykorupcyjne zachowania.

Partnerem i inspiratorem projektu, który ma charakter pilotażowy, jest Centrum Edukacji Obywatelskiej (CEO) - organizacja pozarządowa, która od 2001 roku organizuje akcje społeczne służące promowaniu postaw antykorupcyjnych. 4-miesięczny kurs skierowany jest do uczniów, studentów i nauczycieli.

Jak poinformowała Sylwia Żmijewska-Kwiręg, koordynator projektu z ramienia CEO, będzie się on składał z pięciu modułów o zróżnicowanym stopniu trudności, podczas których uczestnicy będą omawiać mechanizmy korupcji, antykorupcyjne prawo oraz studiować konkretne przypadki występowania tego zjawiska, tzw. case study.

Uczestnicy - będzie ich osiemdziesięciu - podzieleni zostaną na kilka grup. Każdą z nich opiekować się będzie doświadczony moderator, któremu uczestnicy będą też przekazywać sprawozdania z wykonania poszczególnych zadań. Organizatorzy zapewnią też pomoc ekspertów - wykładowców WSAP.

Według Żmijewskiej-Kwiręg, jednym z ważniejszych etapów kursu będzie zaplanowanie, a następnie zorganizowanie w środowisku lokalnym akcji promującej antykorupcyjne postawy. Jak tłumaczyła, uczniowie będą mogli np. przygotować w swoich szkołach happeningi i przedstawienia na ten temat, a studenci - przyszli pracownicy administracji publicznej - będą współpracować z instytucjami publicznymi w celu wypracowania standardów przejrzystości.

Żmijewska-Kwiręg zauważyła, że uczniowie mogą np. równie dobrze prowadzić kampanie na rzecz nieściągania podczas klasówek lub nieobdarowywania nauczycieli prezentami.

Dla niektórych z uczestników kurs będzie jednorazowym działaniem, ale wierzymy, że znajdą się też tacy, którzy zostaną przy tej tematyce i staną się w swoich środowiskach lokalnych liderami - powiedziała.

Aby tak się stało, organizatorzy chcą po zakończeniu kursu wspierać uczestników poprzez namawianie ich do tworzenia lokalnych grup działających na rzecz przejrzystości w życiu publicznym. Ich zdaniem, kluczowa jest tu też wymiana tzw. dobrych praktyk między uczestnikami z różnych stron Polski, którzy motywują się w ten sposób nawzajem do działania i tworzą "wirtualną społeczność zorganizowaną wokół jednego problemu - korupcji".

"Platforma @ntykorupcyjna - Młodzi przeciw korupcji" - to kolejny projekt CEO, skierowany do nauczycieli i uczniów szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych, który ma służyć rozwijaniu postaw i wartości związanych z promowaniem antykorupcyjnych zachowań. Dzięki zaangażowaniu WSAP po raz pierwszy stworzono formułę internetowego kursu, w którym uczestniczyć będą też studenci kierunków związanych z administracja publiczną.

Kurs rozpocznie się 25 lutego, a zakończy pod koniec czerwca ogólnopolską konferencją, w której wezmą udział wszyscy uczestnicy kursu. W ciągu czterech miesięcy stworzą oni też internetowy e- kodeks etyczny; eksperci opracują zaś e-bibliotekę tekstów związanych z problematyką antykorupcyjną.

Źródło artykułu:PAP
internetmłodzieżstudenci
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)