Trwa ładowanie...
d2tu95b

Antoni Macierewicz tłumaczy się z decyzji o wycofaniu listy z awansami generalskimi. "Sytuacja musiała zostać przecięta"

- Od dłuższego czasu trwała sytuacja niezdrowa. Blokowano rozwój armii, nie było awansów generalskich. Ta sytuacja musiała zostać przecięta. Dlatego wycofałem wnioski - wyjaśnił szef MON. Podczas rozmowy w Polskim Radiu dziennikarka poprosiła go o także komentarz ws. słów prezydenta Dudy. - Tak nie będzie. To niedopuszczalne - nerwowo zareagował minister. Wytłumaczył, że "nie będzie komentował publicznie wypowiedzi prezydenta".
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Minister podczas podsumowania osiągnieć MON
Minister podczas podsumowania osiągnieć MON (Agencja Gazeta)
d2tu95b

24 listopada MON nagle wycofał listę z awansami generalskimi. Prezydent w niedzielę odniósł się do tego wniosku w rozmowie z Bogdanem Rymanowskim. - Nie bardzo wiem jak do tego podejść - stwierdził Andrzej Duda.

- Ta informacja dotarła przez media, bardzo mnie zdziwiła. Nigdy nie podważałem kandydatur, tych 14 oficerów, to bardzo dobrzy żołnierze. Bardzo dobrze oceniam ich służbę, wręczyłem im wysokie odznaczenia państwowe - mówił prezydent.

d2tu95b

Jego słowa skomentował w poniedziałek w "Sygnałach dnia" w PR1 Antoni Macierewicz. - Cieszę się że Andrzej Duda tak powiedział. Ale żeby umożliwić ośrodkowi prezydenckiemu swobodę działania wycofałem te wnioski - wyjaśnił. Odniósł się także do sprawy gen. Jarosława Kraszewskiego i postępowania SKW.

- Pani chciałaby, zdaje się, żebym komentował wypowiedzi prezydenta. Tak nie będzie. To niedopuszczalne - zwrócił się do prowadzącej program. - Minister obrony nie będzie komentował publicznie wypowiedzi prezydenta. Wydaje mi się to oczywiste - powiedział Macierewicz.

"To nie jest armia prywatna". Zobacz, o co poszło

- Pierwsze wnioski złożyliśmy w kwietniu tego roku i tak odkładano i odkładano awanse generalskie, blokując rozwój armii w ten sposób. Wydawało się, że trzeba to przeciąć. Zwłaszcza, że blokowano też i blokuje się nadal niestety awanse na pierwsze stopnie oficerskie. Kilkudziesięciu podoficerów nie może uzyskać stopni oficerskich i ta sytuacja musiała zostać przecięta - przyznał Macierewicz.

Mówił także o rozwoju polskiej armii. - W MON są wypracowywane ostatnie decyzje dotyczące systemu Patriot. Rozmawiamy także z polskim przemysłem obronnym ws. systemu Narew - dodał. Zaznaczył, że "system Patriot mógłby być obecny w Polsce już od 2019 roku". Tarcza rakietowa bliskiego zasięgu "Narew" byłaby gotowa w tym samym terminie.

d2tu95b

Podziel się opinią

Share

d2tu95b

d2tu95b
Więcej tematów