Antoni Macierewicz szefem komisji służb specjalnych?
PiS zgłosi do sejmowej komisji służb specjalnych kandydatury Antoniego Macierewicza i Mariusza Kamińskiego - byłego szefa CBA. Szef klubu PiS mówi o "niepisanym obyczaju", że szefem tej komisji zostaje przedstawiciel opozycji.
Komisja ma liczyć 9 członków. Dwa miejsca mają przypaść PiS-owi, po jednym Ruchowi Palikota, PSL i SLD.
Szef klubu parlamentarnego PiS Mariusz Błaszczak wyraził nadzieję, że sejm wróci do dobrego, choć niepisanego obyczaju, że szefem komisji zajmującej się służbami będzie przedstawiciel opozycji. Jak dodał Błaszczak ta zasada służyła skuteczniejszej kontroli opozycji nad rządem i przestrzeganiu standardów demokratycznych.
Stałe komisje sejmowe mają zostać powołane w czwartek. Klub PO najprawdopodobniej pokieruje 11 komisjami, PiS - siedmioma, Ruch Palikota i PSL - dwiema, a SLD i Solidarna Polska - jedną.
Politycy PO deklarowali, że chcieliby przewodniczyć tej samej liczbie komisji co w ubiegłej kadencji. Wtedy posłowie Platformy szefowali m.in. komisjom: spraw zagranicznych, finansów publicznych, polityki społecznej i rodziny, kultury oraz skarbu państwa.
Szef klubu PO Rafał Grupiński mówił we wtorek w Polskim Radiu, że jeśli Grzegorz Schetyna pozostanie w sejmie, na pewno będzie szefem komisji spraw zagranicznych.
Platformie miałaby przypaść również komisja sprawiedliwości i praw człowieka, którą w poprzedniej kadencji kierował poseł SLD Ryszard Kalisz. Wśród polityków pojawiła się nieoficjalna informacja, jakoby szefem komisji sprawiedliwości miał zostać dotychczasowy minister sprawiedliwości Krzysztof Kwiatkowski.
W Platformie powstał pomysł powołania w sejmie odrębnej sejmowej komisji do spraw planowanych przez rząd reform. Nazwisko Schetyny pojawia się także w kontekście kierowania tą właśnie komisją.
Szef klubu PiS Mariusz Błaszczak powiedział dziennikarzom, że jego klub również ubiega się o to, by utrzymać swój "stan posiadania", jeśli chodzi o komisje. Jak dodał, przewodniczącymi komisji mieliby być ci sami posłowie, którzy kierowali nimi w poprzedniej kadencji. Klub PiS kierował m.in. komisją zdrowia - Bolesław Piecha, komisją gospodarki - Wojciech Jasiński i komisją ustawodawczą - Wojciech Szarama.
Klub Ruchu Palikota - jak poinformował jego rzecznik Andrzej Rozenek - według uzgodnień między klubami będzie przewodniczył komisjom edukacji, nauki i młodzieży oraz regulaminowej i spraw poselskich. Klub Ruchu Palikota postanowi, że zaproponuje Artura Bramorę na szefa sejmowej komisji edukacji, nauki i młodzieży oraz Macieja Mroczka na szefa komisji regulaminowej i spraw poselskich. Jak dodał Rozenek, jego ugrupowanie będzie także miało 7 wiceprzewodniczących w innych komisjach sejmowych, m.in.: administracji i spraw wewnętrznych oraz sprawiedliwości i praw człowieka.
Klub PSL pokieruje prawdopodobnie dwiema komisjami: samorządu terytorialnego i ochrony środowiska.
Sojusz Lewicy Demokratycznej ma kierować jedną komisją. Niewykluczone, że będzie to komisja infrastruktury. Klub Solidarna Polska będzie miał przewodniczącego w komisji innowacyjności i nowoczesnych technologii, której w poprzedniej kadencji szefował lider SLD Grzegorz Napieralski.