Trwa ładowanie...
25-08-2006 18:50

Antoni Macierewicz: przepraszam za niewłaściwy skrót myślowy

Wiceminister obrony narodowej Antoni Macierewicz oświadczył, że mówiąc o byłych polskich ministrach spraw zagranicznych użył niewłaściwego skrótu myślowego, a osoby urażone tą wypowiedzią przeprasza.

Antoni Macierewicz: przepraszam za niewłaściwy skrót myślowyŹródło: PAP
d2uy4ik
d2uy4ik

Takie oświadczenie Macierewicza przekazał jego rzecznik Piotr Bączek. Odmówił jakichkolwiek komentarzy w tej sprawie. Tłumaczył, że Antoniego Macierewicza nie ma w Warszawie, dlatego nie mógł przeprosić osobiście. Wcześniej rzecznik tłumaczył, że Macierewicz, mówiąc o rzekomej współpracy byłych szefów MSZ z sowieckimi służbami specjalnymi, miał w istocie na myśli służby PRL, a nie ZSRR.

Burza wokół Macierewicza trwała od niedzieli, kiedy to wiceszef MON w telewizji Trwam zarzucił kilku byłym ministrom spraw zagranicznych współpracę z sowieckimi służbami specjalnymi. Odnosząc się do listu otwartego b. szefów dyplomacji w sprawie odwołania przez prezydenta Lecha Kaczyńskiego udziału w spotkaniu Trójkąta Weimarskiego, Macierewicz powiedział wtedy: "Część z tych osób to są byli członkowie PZPR, czyli partii komunistycznej, tego sowieckiego namiestnictwa. Większość spośród nich w przeszłości była agentami sowieckich służb specjalnych. Nie wszyscy, ale kilku".

We wtorek Macierewicza wezwał premier Jarosław Kaczyński. Po spotkaniu premier określił rozmowę z wiceszefem MON jako "męską", nie podając szczegółów. Rzecznik rządu Jan Dziedziczak informował, że premier przyjął wyjaśnienia Macierewicza.

Pisemnych wyjaśnień od wiceministra obrony zażądał szef resortu, Radosław Sikorski; pismo Macierewicza dotarło do ministerstwa obrony narodowej w środę wieczorem.

d2uy4ik

Także w środę wyjaśnień od Macierewicza oczekiwała sejmowa komisją ds. służb specjalnych. Wiceszef MON spotkał się z komisją, ale nie udzielił posłom wyjaśnień. Zgodnie z faktami pełną informację przekazałem premierowi i tym samym sprawa została zamknięta - powiedział po spotkaniu.

Okazało się jednak, że nie jest. Przewodniczący sejmowej komisji do spraw służb specjalnych Marek Biernacki (PO), wystąpił do ministra obrny Radosława Sikorskiego o zwolnienie Macierewicza z tajemnicy. Sikorski uczynił to.

Wicepremier Andrzej Lepper (Samoobrona) powtarzał w ostatnich dniach kilkakrotnie, że jeśli nie pozna dowodów na wysunięte przez Macierewicza zarzuty, to w poniedziałek wystąpi do premiera o dymisję Macierewicza.

Minister w Kancelarii Premiera Przemysław Gosiewski (PiS) mówił z kolei, że Macierewicz powinien wyjaśnić, na jakiej podstawie budował swoje opinie".

d2uy4ik

Były wiceminister obrony, poseł speckomisji Janusz Zemke (SLD) mówił, że albo Macierewicz ma dowody na swoje słowa i wówczas sytuacja jest bardzo poważna, albo nie ma dowodów i wtedy minister obrony narodowej ma podstawy, by wystąpić do premiera o odwołanie Macierewicza.

Także zdaniem jednego z liderów PO Jana Rokity, za tę wypowiedź Macierewicz powinien zostać zdymisjonowany z funkcji wiceministra obrony narodowej i szefa Wojskowych Służb Informacyjnych.

W czwartek sejmowa komisja spraw zagranicznych wyraziła dezaprobatę wobec wystąpienia Macierewicza. Na jej posiedzenie przyszła szefowa dyplomacji Anna Fotyga. Wygłosiła jednak tylko krótkie oświadczenie, nie odpowiadała na pytania posłów i po kilku minutach opuściła salę posiedzeń komisji, co oburzyło posłów opozycji.

d2uy4ik
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2uy4ik
Więcej tematów