Trwa ładowanie...

Antoni Macierewicz: na szczycie NATO - kwestia powstania baz w Polsce

• Minister obrony Antoni Macierewicz zapowiedział, że dla resortu priorytetem jest szczyt NATO w Warszawie • To na nim rozstrzygnie się kwestia możliwości powstania baz w Polsce i stałej obecności wojsk Sojuszu w kraju
Share
Antoni Macierewicz
Antoni MacierewiczŹródło: PAP
defy3pd

- Na szczycie w Warszawie zostanie podjęta decyzja, czy Polska jest normalnym, równoprawnym członkiem NATO, czy wobec Polski obowiązują te same zasady, które obowiązują wobec Niemiec, Francji, Belgii, Holandii i innych krajów, czy jesteśmy traktowani jako kraj drugiej kategorii. Chodzi o kwestie możliwości stacjonowania na naszym terytorium baz NATO czy amerykańskich, w każdym razie stałej obecności żołnierzy innych armii NATO - powiedział minister w Radiu Maryja.

Macierewicz podkreślił, że inne państwa mogą samodzielnie decydować o stałej obecności żołnierzy z państwa NATO.

- W wypadku Polski jest ciągle weto niemieckie, które stwarza nam olbrzymie trudności. Ja mam nadzieję, że ostatnie wydarzenia nie przyczynią się do tego, że to weto będzie podtrzymywane, tylko ta klauzula zostanie zdjęta - mówił.

defy3pd

Minister zaznaczył, że Polska jest państwem frontowym i najbardziej zagrożonym atakiem. - To na nas może spaść lawina agresora. W związku z tym musimy mieć możliwość decydowania o środkach obrony, w tym także polegających na stacjonowaniu wojsk naszych sojuszników, którzy wesprą nasze bezpieczeństwo, jeśli nasze państwo uzna, że jest to konieczne. Dlatego ten szczyt jest tak niesłychanie ważny - argumentował Macierewicz.

Minister przestrzegał, że wszyscy, którzy w kraju wykrzykują, iż nie ma demokracji, muszą zdawać sobie sprawę, że swoimi atakami uderzają wprost w bezpieczeństwo Polski i Polaków. - Oni stają się orężem działającym na rzecz Rosji pana Putina, bo osłabiają wiarygodność Polski - dodał.

Macierewicz potwierdził też, że wiosną rozpocznie się budowa bazy tarczy rakietowej w Redzikowie k. Słupska (Pomorskie).

- To jest część systemu, która przecież w Rumunii już została zbudowana, działa. W Polsce w Redzikowie będzie także budowana. Jeszcze tej wiosny rozpocznie się budowa. To już nie jest kwestia zastanawiania się - czy - a najwyżej kiedy zostanie uruchomiona. Nasze bezpieczeństwo wymaga tego systemu - mówił.

defy3pd

Minister podkreślił, że przez negatywne stanowisko Radosława Sikorskiego projekt zostanie zrealizowany z opóźnieniem, a mógłby być gotowy w 2008-2009 r. - To jego osobiste wysiłki, zabiegi sprawiły, że jest siedem lat opóźnienia - dodał.

Szczyt NATO odbędzie się 8-9 lipca w Warszawie na stadionie Narodowym; przywódcy delegacji spotkają się w Pałacu Prezydenckim w sali, gdzie w 1955 r. podpisano Układ Warszawski. Wybór Polski na miejsce szczytu ogłoszono na poprzednim szczycie w Walii we wrześniu 2014 r.

Zobacz również: Witold Waszczykowski: to, co się ukazało, nie jest moim wywiadem

defy3pd

Podziel się opinią

Share
defy3pd
defy3pd
Więcej tematów