Trwa ładowanie...
19-09-2014 18:35

ANSA: zwiększono środki bezpieczeństwa na placu Świętego Piotra

W związku z zagrożeniem zamachami terrorystycznymi zwiększono środki bezpieczeństwa na placu Świętego Piotra - podała ANSA powołując się na źródła we włoskim MSW. Watykan zapewnia, że sytuacja jest normalna i nie ma powodów do zaniepokojenia.

Share
ANSA: zwiększono środki bezpieczeństwa na placu Świętego PiotraŹródło: AFP, fot: Gabriel Bouys
d1aeakr

Według włoskiej agencji prasowej już w czasie ostatniej środowej audiencji generalnej z udziałem ponad 20 tysięcy osób nad bezpieczeństwem papieża Franciszka i pielgrzymów czuwały wzmocnione patrole watykańskiej żandarmerii, włoskiej policji i jednostek antyterrorystycznych.

Chociaż wyraźnie usprawniony i przyspieszony został przejazd papamobile wśród sektorów z wiernymi, to wokół papieża nie widziano żadnego większego niż zazwyczaj kordonu bezpieczeństwa. Co więcej, Franciszek swoim zwyczajem wypił kilka łyków swojego ulubionego napoju yerba mate, podanego mu w specjalnym naczyniu przez wiernych.

W ostatnich dniach we włoskich mediach pojawiły się doniesienia o możliwych pogróżkach pod adresem papieża i wobec Watykanu. Takie wiadomości przekazał ambasador Iraku przy Stolicy Apostolskiej, który twierdzi, że zagrożenie to pochodzi ze strony dżihadystów z Państwa Islamskiego.

d1aeakr

ANSA informuje, że wprowadzone zostaną też dodatkowe kontrole w czasie masowego napływu wiernych na plac przed bazyliką watykańską na spotkania na południowej modlitwie Anioł Pański. Źródła we włoskim MSW zapewniają, że dodatkowe środki bezpieczeństwa i drobiazgowe kontrole nie doprowadzą do ograniczenia dostępu na plac. Najbliższe takie spotkanie odbędzie się tam 28 września. W najbliższą niedzielę papież będzie w Albanii.

Wcześniej watykański rzecznik ksiądz Federico Lombardi zapewniał, że nie ma żadnych niepokojących sygnałów, które zmuszałyby do wprowadzenia zmian w programie jednodniowej wizyty Franciszka w tym kraju.

Odnosząc się do najnowszych informacji o zwiększeniu środków bezpieczeństwa, ksiądz Lombardi oświadczył: - Dla strony watykańskiej sytuacja jest normalna i nie wiadomo nic o groźbach czy szczególnym zaniepokojeniu.

- Wszystko przebiega normalnie - dodał rzecznik. Przypomniał, że włoskie siły porządkowe zawsze wzmacniają patrole przy okazji spotkań na modlitwie Anioł Pański czy audiencji generalnych. Ksiądz Lombardi podkreślił, że nie wie nic o tym, by w tych dniach doszło do nadzwyczajnego zwiększenia środków ostrożności.

d1aeakr
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1aeakr
Więcej tematów