Trwa ładowanie...
d2pjzok

Annan: Indie i Pakistan nie wykorzystały okazji

Przebywający w Moskwie sekretarz generalny ONZ Kofi Annan powiedział w środę, że Indie i Pakistan nie wykorzystały sprzyjającej okazji, by zmniejszyć napięcie na subkontynencie indyjskim.

d2pjzok
d2pjzok

Annan miał na myśli zakończoną we wtorek konferencję na temat bezpieczeństwa w Azji. Na forum, które odbyło się w Ałma Acie, w Kazachstanie, przybyli prezydent Pakistanu Pervez Musharraf i premier Indii Atal Behari Vajpayee. Mimo zabiegów prezydenta Rosji Władimira Putina, politycy zwaśnionych państw nie spotkali się ze sobą, poprzestając na rozmowach z Putinem.

Sekretarz generalny ONZ, który w środę spotkał się na Kremlu z jego gospodarzem, podziękował Putinowi za wysiłki mediacyjne. Zaznaczył, że przywódcy Indii i Pakistanu nie wykorzystali szansy na zawarcie pokoju.

Bardzo wysoko cenię pańskie zaangażowanie w rozstrzygnięcie tego konfliktu, i pragnąłbym podziękować za wysiłki, jakie pan czynił w Ałma Acie - powiedział Annan Putinowi.

Prezydent Rosji podkreślił, że obaj przywódcy zwaśnionych państw podczas spotkań, jakie z nimi oddzielnie odbył, wysyłali, jak się wyraził, sygnały, których nie można oceniać inaczej jak pozytywne i budzące nadzieje.

d2pjzok

Putin przypomniał, że i Musharraf, i Vajpayee podpisali na szczycie w Ałma Acie dwa dokumenty, które mówią o zażegnywaniu konfliktów bez użycia siły.

Konflikt indyjsko-pakistański całkowicie zdominował spotkanie w Ałma Acie.

Indie i Pakistan w ostatnich tygodniach ponownie znalazły się na krawędzi nowej wojny o Kaszmir. W tym rejonie od dwunastu lat islamscy rebelianci domagają się samostanowienia. W walkach w Kaszmirze - o który Indie i Pakistan toczyły już dwie z trzech wojen między tymi krajami w ostatnim półwieczu - zginęło w tych latach już ponad 60 tys. ludzi. (an)

d2pjzok
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2pjzok
Więcej tematów