Trwa ładowanie...
d149f11

Anna Zalewska: matura musi być trudniejsza

• Anna Zalewska: mniej testu, więcej rozwiązywania problemów • Minister edukacji: w nowym liceum matura musi być trudniejsza • Ustawa w październiku wejdzie do Sejmu
Share
Anna Zalewska
Anna ZalewskaŹródło: PAP, Fot: Marcin Obara
d149f11

Zobacz także: Jak zmiana w szkołach wpłynie na twoje dziecko?

- W tej chwili podaliśmy założenia i kierunek zmian, egzaminy (na koniec szkoły podstawowej - przyp. red.) na ten moment będą chociaż inaczej ułożone, mniej testu, więcej rozwiązywania problemów. To będzie decyzja, którą przekażemy na początku października. Wszystko wskazuje, że będzie to egzamin zewnętrzny: język polski, historia, matematyka i język obcy, ale z ustnymi egzaminami wewnętrznymi - powiedziała minister edukacji Anna Zalewska w programie „Jeden na Jeden” w TVN24.

- W nowym liceum matura musi być trudniejsza, musi być inny poziom. Nie będzie całkowitego odejścia od testów, to będzie proporcjonalne. Po 5 lipca siadamy z CKE do tego, żeby przełożyć nasze założenia na egzaminy po poszczególnych etapach - powiedziała minister edukacji.

d149f11

- Ustawa w październiku wejdzie do Sejmu. Zachęcam parlamentarzystów do aktywnego uczestnictwa, żeby były podstawy programowe to musi być ustawa – mówiła Zalewska.

- Jeżeli nie zmienimy systemu to będą ogromne niekontrolowane zwolnienia nauczycieli przy tak ogromnym niżu demograficznym. Liczba dzieci się nie zmienia więc będzie praca dla nauczycieli. Znalazłam już kilka rozwiązań, żeby zakotwiczyć nauczycieli, żeby oni byli pierwszymi, którzy przy tych roszadach będą zatrudnieni. Trzeba to uzgodnić z samorządami i związkowcami - powiedziała minister edukacji Anna Zalewska.

d149f11

Podziel się opinią

Share
d149f11
d149f11
Więcej tematów