ycipk-3g7dis
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Anna Kalata odchodzi z rządu

Minister pracy i polityki społecznej Anna Kalata podała się do dymisji. Anna Kalata poinformowała, że wystąpiła do premiera o odwołanie jej ze stanowiska w związku z wygaśnięciem formuły koalicji i odwołaniem Andrzeja Leppera z funkcji wicepremiera i ministra rolnictwa. Premier Jarosław Kaczyński przyjął dymisję minister pracy.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Anna Kalata odchodzi z rządu
(PAP)
ycipk-3g7dis

Kalata poinformowała na briefingu prasowym podziękowała Lepperowi oraz Jarosławowi Kaczyńskiemu "za okazane zaufanie w powierzeniu jej kierowania dwoma działami administracji rządowej: pracą i zabezpieczeniami społecznymi".

Jako osoba rekomendowana przez Samoobronę realizowałam zadania dla dobra wspólnego - zaznaczyła.

Podkreśliła, że czas "od 5 maja (gdy odjęła tekę ministra) do 25 września był czasem wytężonej pracy". Wśród osiągnięć resortu w czasie, gdy nim kierowała, wymieniła m.in. spadek bezrobocia. Na koniec kwietnia stopa bezrobocia rejestrowanego wynosiła 17,2%, na koniec sierpnia - 15,5% - dodała. Ekonomiści wskazują jednak, że był to w większej części spadek sezonowy, obserwowany latem co roku.

ycipk-3g7dis

Wygospodarowaliśmy w sierpniu dodatkowo 150 mln zł na aktywna politykę rynku pracy, czyli m.in. na prace interwencyjne, roboty publiczne, staże szkolenia oraz dotacje dla bezrobotnych na tworzenie własnych firm - zaznaczyła.

Do dokonań resortu zaliczyła także m.in. podniesienie wysokości świadczeń rodzinnych i świadczeń z pomocy społecznej, wygospodarowanie z budżetu państwa 200 mln zł na zasiłki celowe dla rolników związane z klęską suszy.

Wśród działań ministerstwa wymieniła podniesienie do 936 zł wysokości minimalnego wynagrodzenia (ma obowiązywać od stycznia przyszłego roku). Dodała, że resort planował podjąć w przyszłym roku prace legislacyjne, aby wynagrodzenie to rosło w szybszym tempie.

Przypomniała, że wydała rozporządzenie w sprawie wykonywania pracy sezonowej w rolnictwie przez cudzoziemców ze wschodu, bez konieczności uzyskiwania przez nich pozwolenia, aby rozwiązać "problem deficytu rąk do pracy w rolnictwie".

ycipk-3g7dis

Kalata zaznaczyła, że jako szefowa resortu nie dopuściła do prowadzenia prac nad ustawowym uregulowaniem zrównania wieku emerytalnego kobiet i mężczyzn. Wyjaśniła, że w resorcie trwają obecnie prace nad założeniami do nowej ustawy o rynku pracy oraz ustawy o emeryturach pomostowych. Resort przygotował także projekt ustawy o corocznej rewaloryzacji rent i emerytur oraz przyspieszeniu wyrównywania świadczeń z tzw. starego portfela.

Kalata, która pełniła funkcję przewodniczącej Komisji Trójstronnej, podziękowała także partnerom, z którymi prowadzone były prace nad umową społeczną.

Anna Kalata była ministrem pracy od 5 maja bieżącego roku.

W tym czasie wprowadzono m.in. rozporządzenie, zgodnie z którym obywatele Ukrainy, Rosji, Białorusi zatrudnieni legalnie przez polskiego pracodawcę do prac rolniczych na nie dłużej niż trzy miesiące w ciągu pół roku, są zwolnieni z obowiązku posiadania zezwolenia na pracę. Ponadto resort podwyższył wysokość świadczeń rodzinnych i świadczeń z pomocy społecznej. W sierpniu na prace interwencyjne, roboty publiczne, staże i szkolenia ministerstwo dodatkowo przeznaczyło 150 mln zł.

ycipk-3g7dis

Podczas kadencji Kalaty stopa bezrobocia spadła z 17,2% na koniec kwietnia do 15,5% na koniec sierpnia. Ekonomiści wskazują jednak, że był to w większej części spadek sezonowy, obserwowany latem co roku.

Wśród projektów, których Kalata nie zdążyła doprowadzić do końca było m.in. wydłużenie urlopów macierzyńskich o dwa tygodnie (projekt nowelizacji kodeksu pracy w tej sprawie znajduje się w Sejmie), zawarcie umowy społecznej "gospodarka-praca-rodzina- dialog", przekształcenie Ochotniczych Hufców Pracy w rządową agencję zatrudnienia młodzieży, przygotowanie ustawy o emeryturach pomostowych.

Kalata jako szefowa resortu pracy pełniła także funkcję przewodniczącej Komisji Trójstronnej.

Kalata z Samoobroną związana jest od pięciu lat. W ostatnich wyborach parlamentarnych kandydowała z jej list do Sejmu - bez powodzenia. Startowała pod hasłem: "Twarda baba".

ycipk-3g7dis

Było to jej drugie podejście do uzyskania mandatu poselskiego. W 2001 r. próbowała się dostać do Sejmu z list SLD. Media donosiły, że przed tymi wyborami była w zespole eksperckim piszącym program dla rządu Leszka Millera.

Anna Kalata urodziła się 10 maja 1964 roku w Milanówku. Ukończyła ekonomię na Wydziale Nauk Ekonomicznych Uniwersytetu Warszawskiego. W 1993 roku otrzymała tytuł magistra tego wydziału. Jest absolwentką studiów doktoranckich w Szkole Głównej Handlowej w Kolegium Ekonomiczno-Społecznym.

Od 2004 r. była prezesem Mazowieckiego Regionalnego Funduszu Pożyczkowego. W latach 2003-2005 była członkiem zarządu mazowieckiego Funduszu Poręczeń Kredytowych i szefem hurtowni Ruchu. W latach 2002-2003 pełniła funkcje dyrektora Departamentu Rozwoju w Pocztowym Funduszu Leasingowym.

Od kilku lat jest przedsiębiorcą - właścicielką firmy usługowo- handlowej.

ycipk-3g7dis

Kalata interesuje się psychologią, polityką gospodarczą i społeczną, a także ogrodnictwem. Zna język niemiecki i rosyjski oraz podstawy angielskiego.

Ma męża i dwoje dzieci.

Polub WP Wiadomości
0
komentarze
Głosuj
Głosuj
0
Ważne
0
Smutne
0
Ciekawe
0
Irytujące
Trwa ładowanie
.
.
.

ycipk-3g7dis

ycipk-3g7dis
ycipk-3g7dis