Trwa ładowanie...
dlrzbfn

Anklewicz szefem Inspekcji Celnej

Andrzej Anklewicz zastąpił Witolda Marczuka na stanowisku Głównego Inspektora Celnego. Centrum Informacyjne Rządu poinformowało w piątek, że Marczuk został odwołany przez premiera Leszka Millera 23 listopada. Anklewicz został szefem GIC od 26 listopada.

dlrzbfn
dlrzbfn

Podczas "sprawy Oleksego" - oskarżenia premiera o to, że był agentem KGB o kryptonimie "Olin" - Trybuna i Nie sugerowały, że "Olinem" był "podstawiony" Rosjanom dawny oficer SB płk Andrzej Anklewicz.

48-letni Anklewicz jest absolwentem Wydziału Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego. Od 1977 r. był funkcjonariuszem Komendy Stołecznej MO, od 1982 r. - w MSW.

Anklewicz przeszedł wszystkie szczeble drogi służbowej SB, od młodszego inspektora, przez specjalistę, naczelnika wydziału (4 lata) do szefa Zespołu Analiz. Został pozytywnie zweryfikowany po 1989 r. Był m.in. wicedyrektorem gabinetu szefa MSW Andrzeja Milczanowskiego i zastępcą komendanta głównego Straży Granicznej. W kwietniu 1995 r. został delegowany do URM na stanowisko dyrektora generalnego.

Anklewicz był również szefem zespołu doradców premiera Józefa Oleksego, który 30 grudnia 1995 r. - wkrótce po wybuchu sprawy oskarżeń o związki Oleksego z rosyjskim wywiadem - powołał go na wiceministra spraw wewnętrznych. Decyzja ta była krytykowana przez ówczesną opozycję. Anklewicz pełnił tę funkcję do grudnia 1996 r., czyli przekształcenia MSW w urząd cywilny - MSWiA.

Generał Anklewicz od 3 stycznia 1997 r. do 7 listopada 1997 r. był szefem Straży Granicznej. W maju 1997 r. Anklewicz został mianowany generałem przez prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego. (miz)

dlrzbfn
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dlrzbfn
Więcej tematów