Anita Kucharska-Dziedzic
Anita Kucharska-Dziedzic to zielonogórska działaczka społeczno-polityczna. Od lat przewodzi Lubuskiemu Stowarzyszeniu na rzecz Kobiet BABA.
Anita Kucharska-Dziedzic – wykształcenie i osiągnięcia naukowe
Anita Kucharska-Dziedzic urodziła się w 1972 roku. Uzyskała tytuł magistra, a następnie doktora nauk humanistycznych na Uniwersytecie Jagiellońskim. Jest literaturoznawczynią oraz nauczycielką akademicką. Od ponad 20 lat wykłada na Uniwersytecie Zielonogórskim jako adiunkt w Instytucie Filologii Polskiej. Opublikowała kilka prac naukowych i popularnonaukowych (w tym poradników – zarówno dla dorosłych, jak i dla dzieci). Prowadzi również niepubliczne przedszkole "Ślimaczek".
Anita Kucharska-Dziedzic – działalność społeczno-polityczna
Anita Kucharska-Dziedzic to ekspertka z zakresu przeciwdziałania przemocy wobec dzieci i dorosłych. Angażuje się w udzielanie pomocy osobom pokrzywdzonym, pozbawionym opieki oraz wsparcia. Od 1997 roku stoi na czele Lubuskiego Stowarzyszenia na rzecz Kobiet BABA, które zajmuje się udzielaniem bezpłatnego poradnictwa ofiarom przemocy i przestępstw. Organizuje pomoc prawną, psychologiczną i medyczną.
Od 2011 roku Anita Kucharska-Dziedzic przewodzi Radzie Działalności Pożytku Publicznego Województwa Lubuskiego powołanej na mocy ustawy o pożytku publicznym i wolontariacie. Należy także do: Stowarzyszenia Kongres Kobiet, Komitetu Monitorującego Lubuski Regionalny Program Operacyjny oraz Regionalnego Komitetu Rozwoju Ekonomii Społecznej Województwa Lubuskiego.
Anita Kucharska-Dziedzic jest radną Zielonej Góry oraz zdobywczynią kilku nagród i odznaczeń. Została uhonorowana przez prezydenta RP Złotym Krzyżem Zasługi za dokonania związane z budową społeczeństwa obywatelskiego oraz pracę społeczną. Wyróżniła ją także Polska Rada Biznesu (w kategorii działalność społeczna). W 2016 roku działace przyznana została odznaka "Zasłużonej dla Województwa Lubuskiego".
Idee polityczne Anity Kucharskiej-Dziedzic bazują na partycypacji obywatelskiej i jawności, a także wolności od dyskryminacji, nierówności i niesprawiedliwości. Kierując się nimi, formułowała swój program w wyborach na prezydenta Zielonej Góry (2018). Zdobyła zaufanie 10 proc. wyborców. Na początku 2019 roku zarząd Wiosny Roberta Biedronia przedstawił ją jako główną kandydatkę ugrupowania w wyborach do Parlamentu Europejskiego (z okręgu 13 obejmującego województwa zachodnipomorskie i lubuskie).
Komentarze