Trwa ładowanie...
14-09-2014 21:06

Angela Merkel wzywa Niemców do walki z antysemityzmem

Kanclerz Niemiec Angela Merkel wezwała swych rodaków do zwalczania antysemityzmu. W wielkim zgromadzeniu przeciwko antysemityzmowi przed Bramą Brandenburską w Berlinie pojawiły się tego dnia tysiące ludzi.

Angela Merkel wzywa Niemców do walki z antysemityzmemŹródło: PAP/EPA, fot: BERND VON JUTRCZENKA
d3ron8f
d3ron8f

- Walka z antysemityzmem jest naszym obowiązkiem - mówiła Angela Merkel do zgromadzonych, którzy przyszli na zorganizowany przez niemiecką społeczność żydowską wiec w reakcji na narastające akty antysemityzmu w Europie.

- Życie wspólnoty żydowskiej jest częścią naszego życia; jest częścią naszej tożsamości i naszej kultury - mówiła Merkel nagradzana brawami. - Chcemy, aby Żydzi czuli się w Niemczech bezpiecznie. Powinni czuć, że ten kraj jest naszym wspólnym domem, w którym, jak wszyscy ludzie, którzy tu mieszkają, mają dobrą przyszłość - zaznaczyła. Kanclerz wskazała, że to "prezent" dla Niemiec, iż obecnie mieszka tu ok. 200 tys. Żydów.

To trzecia pod względem liczebności społeczność żydowska w Europie, zaraz po Wielkiej Brytanii i Francji. W 1933 r. Niemcy zamieszkiwało 560 tys. Żydów, a w 1950 r. - 15 tysięcy - wskazuje AFP.

Według policji pod Bramę Brandenburską przyszło około pięciu tysięcy ludzi. Wśród niemieckich i izraelskich flag widoczne były również transparenty z hasłami: "Przeciwko przemocy i nienawiści. Bezpieczeństwo dla Żydów".

d3ron8f

Potępiając "potworną falę nienawiści wobec Żydów", która przetoczyła się "przez cała Europę", przewodniczący Centralnej Rady Żydów w Niemczech Dieter Graumann wyraził ubolewanie, że dochodzi do "ataków na synagogi", a "na niemieckich ulicach słychać antysemickie hasła".

Przewodniczący Światowego Kongresu Żydów (WJC) Ronald Lauder mówił o zagrożeniu ze strony islamskich ekstremistów oraz innego rodzaju antysemickiej propagandy. - Nie pozwólmy, by ta grupa agitatorów zniszczyła 70 lat dobrej współpracy - powiedział. - Od zakończenia drugiej wojny światowej Niemcy wspierały odrodzenie wspólnoty żydowskiej - podkreślił Lauder.

W wiecu uczestniczył też prezydent Niemiec Joachim Gauck, a także wielu przedstawicieli niemieckiej sceny politycznej - od radykalnej lewicy, przez Zielonych i socjaldemokratów, po konserwatystów. W Berlinie byli obecni również członkowie rządu federalnego oraz przedstawiciele Kościoła katolickiego i protestanckiego.

Od czasu rozpoczęcia na początku lipca izraelskiej operacji w Strefie Gazy w Berlinie i kilku innych miastach w Niemczech odbyły się demonstracje przeciwko polityce Izraela wobec Strefy Gazy. Podczas tych protestów uczestniczy skandowali antyżydowskie hasła. We Francji propalestyńska młodzież regularnie ścierała się z policją; podpalano samochody i zaatakowano synagogi na przedmieściach Paryża.

d3ron8f
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3ron8f
Więcej tematów