Trwa ładowanie...
d2a2qhv
niemcy
17-01-2006 08:55

Angela Merkel też za budową Gazociągu Północnego

Relacjonując poniedziałkową wizytę Angeli
Merkel w Moskwie, wtorkowa prasa rosyjska zwraca uwagę m.in. na
poparcie, jakiego kanclerz udzieliła projektowi budowy Gazociągu
Północnego, który w 2010 roku przez Morze Bałtyckie połączy
bezpośrednio Rosję i Niemcy.

d2a2qhv
d2a2qhv

"Izwiestija" zauważają, że jeszcze pół roku temu Merkel projekt krytykowała. "Wiedomosti" z kolei piszą, że podczas grudniowego spotkania z Lechem Kaczyńskim, Merkel mówiła co innego niż teraz w Moskwie. Z kolei "Wriemia Nowostiej" uznają, że w ocenie Gazociągu i jego znaczenia dla innych krajów Moskwie udało się osiągnąć kompromis z Berlinem.

Według "Kommiersanta", "nowa kanclerz Niemiec okazała się nie gorsza od starego". "Pani Merkel w niczym nie rozczarowała pana Putina, a jego ulubione przedsięwzięcie - Gazociąg Północny - proklamowała 'strategicznym projektem' dla Niemiec" - wskazuje moskiewski dziennik.

"Można było odnieść wrażenie, że pani Merkel ze wszystkich sił usiłuje podkreślić ciągłość polityki Gerharda Schroedera, choć - jak zwykło się mówić - nikt za język ją nie ciągnął" - pisze "Kommiersant". "Oświadczyła nawet, że partnerstwo Rosji i Niemiec powinno być intensywniejsze niż dotychczas" - dodaje gazeta.

"Wiedomosti" zauważają, że Merkel "jednoznacznie poparła projekt Gazociągu Północnego". "Nie jest on wymierzony w kogokolwiek. To bardzo ważny projekt strategiczny dla Niemiec" - cytuje dziennik słowa niemieckiej kanclerz.

d2a2qhv

"Wiedomosti" przypominają, że "spotykając się na początku grudnia z nowo wybranym prezydentem Polski Lechem Kaczyńskim, Merkel mówiła coś innego". "Dobre strategiczne stosunki z Rosją są dla nas ważne, ale nie powinny rozwijać się ponad głową Polski" - przytacza rosyjska gazeta jej ówczesną wypowiedź podkreślając, że "Warszawa niejednokrotnie wyrażała sprzeciw wobec planów budowy Gazociągu Północnego".

Z kolei "Wriemia Nowostiej" uznają, że "stosunek Europy do budowy Gazociągu Północnego jest jednym z tematów, co do których Moskwie wyraźnie udało się osiągnąć kompromis z Berlinem".

"Wynika to z oświadczenia pani Merkel, zgodnie z którym kraje uczestniczące w tym projekcie powinny wyjaśnić niektórym innym państwom jego znaczenie dla bezpieczeństwa energetycznego Europy" - pisze gazeta. "Bardzo ważne, aby Europejczycy wyjaśnili krajom bałtyckim i Polsce, że projekt ten nie jest wymierzony przeciwko komukolwiek" - cytuje "Wriemia Nowostiej" szefową niemieckiego rządu.

Dziennik akcentuje, że Putin i Merkel nie powiedzieli, czy projekt ten jest otwarty również dla Ukrainy.

d2a2qhv

"Izwiestija" oceniają, że Merkel "z pewną namiętnością poparła budowę Gazociągu Północnego, choć jeszcze pół roku temu go krytykowała". "Teraz - jak powiedziała - 'stało się oczywiste, iż projekt ten nie jest wymierzony w kogokolwiek'" - pisze ta opiniotwórcza gazeta.

Natomiast rządowa "Rossijskaja Gazieta" zauważa, że "przeciągnięcie rury po dnie Morza Bałtyckiego nie jest sprzeczne z interesami nowego kierownictwa Niemiec". "W każdym razie Merkel nazwała ten projekt 'inwestycją w bezpieczeństwo zaopatrzenia w surowce energetyczne'. I z naciskiem podkreśliła, że nie jest on wymierzony przeciwko krajom bałtyckim oraz Polsce, przez które obecnie przebiegają inne szlaki tranzytowe" - konstatuje dziennik.

Zdaniem rządowej "Rossijskiej Gaziety", "na konferencji prasowej przywódcy (Rosji i Niemiec) pokazali, że choć do przyjaźni jest im jeszcze daleko, to jednak będą potrafili pracować razem, a wszystko to, co legło u podstaw stosunków dwustronnych przy (Gerhardzie) Schroederze, będzie kontynuowane".

Jerzy Malczyk

d2a2qhv
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2a2qhv
Więcej tematów