Trwa ładowanie...
d31uf7v
d31uf7v

Angela Merkel potępiła zamachy Niemczech: "wstrząsające, przygnębiające i deprymujące"

• Kanclerz Niemiec po kilku dniach zabrała głos ws. zamachów w tym kraju
• Angela Merkel potępiła islamistyczne ataki w Europie i USA
• Powiedziała, że ataki w jej kraju były szyderstwem z Niemiec
• Falę ostatnich zamachów uznała za test dla swojego kraju, który Niemcy zdadzą
• Szefowa niemieckiego rządu przedstawiła 9-punktowy plan walki z terroryzmem
• Merkel przerwała urlop, by spotkać się z dziennikarzami i skomentować sytuację
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
d31uf7v

Kanclerz Niemiec powiedziała, że ostatnie islamistyczne zamachy w jej kraju były szyderstwem z Niemiec i wszystkich osób zaangażowanych w pomoc uchodźcom. - Zamachy stanowią "naruszenie cywilizacyjnego tabu" - powiedziała Merkel na spotkaniu z dziennikarzami. Fakt, że część z nich popełnili imigranci, którzy przyjechali do Niemiec w poszukiwaniu schronienia jest "naigrywaniem się" z kraju, udzielającego im gościny i z wolontariuszy pomagającym im.

Zamachy są dla Niemiec testem - powiedziała szefowa rządu. Jej zdaniem Niemcy zdadzą ten egzamin. Nie odchodzimy od naszych zasad, które nakazują udzielenia schronienia uchodźcom - zapewniła Merkel i przypomniała w tym kontekście pierwszy artykuł niemieckiej konstytucji mówiący o tym, że godność jest nienaruszalna.

d31uf7v

Szefowa niemieckiego rządu podtrzymała swoje stwierdzenie sprzed kilkunastu miesięcy, że Niemcy poradzą sobie z ogromną falą uchodźców i ze związanymi z tym problemami.

Angela Merkel oceniła, że nie należy teraz podejmować pospiesznych decyzji. Przedstawiła jednak plan dla poprawy bezpieczeństwa w Niemczech. Przewiduje on między innymi łatwiejsze wydalanie z kraju nielegalnych imigrantów czy uruchomienie systemu wczesnego ostrzegania o możliwej radykalizacji.

Kanclerz przerwała urlop, żeby spotkać się z dziennikarzami po serii zajść w minionym tygodniu, które zaniepokoiły opinię publiczną. W pociągu pod Wuerzburgiem młody Afgańczyk zaatakował siekierą i nożem pasażerów, raniąc pięć osób. W Ansbach uchodźca z Syrii wysadził się w powietrze raniąc 15 osób. Kanclerz nie skomentowała wcześniej tych ataków.

d31uf7v

Merkel przedstawiła 9-punktowy plan walki z terroryzmem

Kanclerz Niemiec Angela Merkel przedstawiła w odpowiedzi na serię zajść i zamachów o częściowo islamistycznym podłożu 9-punktowy plan walki z terroryzmem, którego celem jest zapewnienie obywatelom bezpieczeństwa. - Będziemy działać wszędzie tam, gdzie istnieją jakieś luki - zapowiedziała.

Merkel powiedziała, że ostatnie wydarzenia wykazały, iż oprócz zagrożenia ze strony zorganizowanych organizacji terrorystycznych, nowe zagrożenie stanowią pojedynczy sprawcy niebędący wcześniej w polu zainteresowania policji.

Potrzebny jest "system wczesnego ostrzegania", który pozwoli na szybką identyfikację uchodźców radykalizujących się - wyjaśniła szefowa rządu.

Merkel oświadczyła, że władze są gotowe na wzmocnienie personalne służb odpowiedzialnych za bezpieczeństwo oraz na lepsze wyposażenie ich w sprzęt. Przyspieszeniu mają ulec prace nad stworzeniem ośrodka zdolnego do kontrolowania komunikacji internetowej terrorystów.

d31uf7v

Niemiecka kanclerz zapowiedziała włączenie Bundeswehry do ćwiczeń przygotowujących aparat bezpieczeństwa na wypadek zagrożenia terrorystycznego. Dotychczas niemiecka armia mogła być wykorzystywana - z małymi wyjątkami - wyłącznie do operacji poza granicami własnego kraju. Nasileniu mają ulec działania prewencyjne zapobiegające radykalizowaniu się młodych muzułmanów.

Niemcy będą zabiegały o nasilenie współpracy między służbami w Europie, w tym o lepszą kooperację w wymianie informacji i danych o terrorystach. Kolejnym krokiem ma być szybkie uchwalenie unijnych przepisów o broni zakazujących anonimowych zakupów w internecie.

Zdaniem Merkel zacieśnieniu ma ponadto ulec współpraca ze służbami amerykańskimi. Jako ostatni punkt swojego planu niemiecka kanclerz zapowiedziała bardziej zdecydowaną deportację imigrantów, którym odmówiono azylu, do krajów pochodzenia.

d31uf7v

Podziel się opinią

Share

d31uf7v

d31uf7v
Więcej tematów