Trwa ładowanie...
03-12-2015 09:15

Andrzej Zoll: prezydent odbierając ślubowanie - złamał konstytucję; PiS: dobra decyzja Andrzeja Dudy

B. prezes Trybunału Konstytucyjnego prof. Andrzej Zoll ocenił, że prezydent Andrzej Duda odbierając ślubowanie od czterech nowo wybranych sędziów TK, złamał konstytucję. Zdaniem marszałka Senatu Stanisława Karczewskiego (PiS), prezydent podjął dobrą decyzję.

Andrzej Zoll: prezydent odbierając ślubowanie - złamał konstytucję; PiS: dobra decyzja Andrzeja DudyŹródło: Eastnews, fot: Witold Rozbicki/REPORTER
d2hgrd3
d2hgrd3

Zoll pytany w czwartek w Radiu Zet o ocenę decyzji prezydenta powiedział: "To było bezprawne, to złamanie konstytucji". - Prezydent, jak i Sejm zupełnie podeptali konstytucję, całkowicie nie liczą się z porządkiem prawnym. Mamy samowładzę, która decyduje o wszystkim, bardzo to przypomina początek lat 40. i przejmowanie przez komunistów pełni władzy w Polsce - dodał Zoll. Ocenił, że "to tragiczny dzień i informacja dla Polski".

Zdaniem Zolla prezydent, odbierając w czwartek ślubowanie od sędziów TK, złamał konstytucję. - Konsekwencją złamania konstytucji przez prezydenta, jest odpowiedzialność przed Trybunałem Stanu, można to wyraźnie przeczytać w konstytucji. Tylko ta konstytucja, dopóki nie wrócimy do państwa prawnego nie ma dzisiaj żadnego znaczenia - powiedział.

W ocenie Zolla pięciu sędziów TK wybranych w październiku, cały czas jest sędziami Trybunału. - Do czasu wydania orzeczenia przez TK na temat ustawy z 25 czerwca, to są wybrani sędziowie - powiedział b. prezes TK.

Marszałek Senatu Stanisław Karczewski (PiS) ocenił, że prezydent - odbierając w czwartek ślubowanie od sędziów TK - podjął bardzo dobrą decyzję. - Prezydent powinien to zrobić i zrobił, to co zrobił, dlaczego miał czekać? - pytał. Jak dodał, "sędziami TK są ci, którzy zostali wybrani w środę". Pytany na jakiej podstawie Sejm wybrał w środę pięciu sędziów TK, Karczewski powiedział: "Na podstawie regulaminu Sejmu". Zapewnił, że ich wybór odbył się zgodnie z prawem.

d2hgrd3

Zoll zarzucił Karczewskiemu, że nie zna konstytucji. - Nie można na podstawie regulaminu Sejmu wybierać sędziów TK. W państwie demokratycznym regulamin Sejmu nie stoi przed konstytucją - podkreślił. Jak ocenił, może to być podstawą do uznania, że wybór tych sędziów TK jest nieważny.

Prezydent odebrał w czwartek ślubowanie od czterech nowo wybranych sędziów Trybunału Konstytucyjnego: Henryka Ciocha, Lecha Morawskiego, Mariusza Muszyńskiego i Piotra Pszczółkowskiego. Od piątej nowo wybranej sędzi, Julii Przyłębskiej, prezydent odbierze ślubowanie, po upływie kadencji sędziego, którego zastąpi ona w Trybunale.

Sejm w środę wieczorem wybrał na sędziów TK pięć osób zgłoszonych przez PiS. Opozycja protestowała - posłowie PO, Nowoczesnej i PSL oceniali, że złamano prawo i dochodzi do marginalizacji konstytucji. Według PiS, to opozycja nie zamierza szanować porządku konstytucyjnego.

W czwartek rano Trybunał Konstytucyjny zajął się zbadaniem ustawy o TK z czerwca br., która była podstawą wyboru przez poprzedni Sejm pięciu nowych sędziów TK. Pierwotnie zaskarżyło ją PiS, kwestionujące ten wybór, ale potem wycofało skargę. Ponowili ją posłowie PO i PSL, a przyłączył się do niej RPO.

d2hgrd3

Poprzedni Sejm wybrał pięciu sędziów TK 8 października. Trzej sędziowie zostali wybrani w miejsce sędziów, których kadencja wygasała 6 listopada (w trakcie kadencji poprzedniego Sejmu), a dwaj - w miejsce sędziów, których kadencja wygasa 2 i 8 grudnia (w trakcie kadencji obecnego Sejmu). Prezydent nie odebrał przysięgi od tych osób.

Z kolei 5 grudnia ma wejść w życie nowelizacja ustawy o TK uchwalona w listopadzie głosami PiS i Kukiz'15 (posłowie PO, Nowoczesnej i PSL opuścili salę). Wprowadza ona zasadę, że kadencja sędziego TK rozpoczyna się w dniu złożenia ślubowania wobec prezydenta RP, co następuje w 30 dni od dnia wyboru. W nowelizacji przyjęto także, że trzy miesiące od wejścia zmian w życie wygaszone będą kadencje Andrzeja Rzeplińskiego i Stanisława Biernata - jako prezesa i wiceprezesa TK.

Tę nowelę zaskarżyły do TK PO, Rzecznik Praw Obywatelskich i Krajowa Rada Sądownictwa. Trybunał ma rozpoznać wnioski 9 grudnia.

d2hgrd3
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2hgrd3
Więcej tematów