Trwa ładowanie...
d2a3bqh

Andrzej Zoll

Najnowsze informacje

Andrzej Zoll to polski prawnik i nauczyciel akademicki. Jest profesorem nauk prawnych. To profesor zwyczajny Uniwersytetu Jagiellońskiego. W trakcie swojej zawodowej kariery pełnił wiele funkcji publicznych.

Oceń jako pierwszy:
d2a3bqh
Data urodzenia:

27.05.1942 (wiek: 82 lata)

Miejsce urodzenia:

Sieniawa

Płeć:

Mężczyzna

East News
Źródło: East News, fot: Zbyszek Kaczmarek/REPORTER

Andrzej Zoll urodził się 27 maja 1942 roku w Sieniawie. To jeden z największych polskich autorytetów prawniczych. W latach 1991-1993 był przewodniczących Państwowej Komisji Wyborczej. W 1989-1997 był sędzią Trybunału Konstytucyjnego, a od 1993 do 1997 roku pełnił funkcję jego prezesa. Z kolei w latach 2000-2006 był Rzecznikiem Praw Obywatelskich.

Andrzej Zoll - wykształcenie

Andrzej Zoll w 1959 roku ukończył VI Liceum Ogólnokształcące im. Tadeusza Rejtana w Warszawie. Pięć lat później skończył studia na Wydziale Prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego. Z kolei w 1968 roku uzyskał stopień doktora nauk prawnych.

W 1973 roku otrzymał stopień doktora habilitowanego, a jego rozprawa zatytułowana była "Materialnoprawna problematyka warunkowego umorzenia postępowania karnego". W 1988 roku uzyskał tytuł naukowy profesora nadzwyczajnego nauk prawnych, a trzy lata później został profesorem zwyczajnym. Jako nauczyciel akademicki był związany z Uniwersytetem Jagiellońskim, gdzie długo pełnił funkcję kierownika Katedry Prawa Karnego.

Andrzej Zoll - kariera zawodowa

Andrzej Zoll to autor około 200 prac naukowych, przede wszystkim z zakresu prawa karnego, prawa konstytucyjnego i filozofii prawa. Tworzył też artykuły naukowe publikowane w czasopismach polskich i zagranicznych. Jest autorem publikacji o charakterze popularnonaukowym w dziedzinie publicystyki społecznej.

Uczestniczył w pracach Centrum Obywatelskich Inicjatyw Ustawodawczych Solidarności. Brał udział w obradach Okrągłego Stołu. Był wtedy ekspertem prawnym Solidarności. W okresie wyborów kontraktowych pełnił funkcję zastępcy przewodniczącego Państwowej Komisji Wyborczej.

Następnie został wybrany na sędziego Trybunału Konstytucyjnego. Funkcję tę pełnił w latach 1989-1997, z czego przez cztery lata był prezesem Trybunału Konstytucyjnego. Jako sędzia TK był przewodniczącym Państwowej Komisji Wyborczej. Od 1989 do 2000 był wiceprzewodniczącym Komisji ds. Reformy Prawa Karnego

W czerwcu 2000 roku został zaprzysiężony na funkcję Rzecznika Praw Obywatelskich i funkcję tę pełnił do 15 lutego 2006 roku.

Jego kariera zawodowa związana jest też z Uniwersytetem Jagiellońskim. Jest członkiem Akademii Nauki i Sztuki w Salzburgu, a także Polskiego PEN Clubu. Był społecznym doradcą ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ćwiąkalskiego. Na UJ - w czasach studenckich - był kuratorem Towarzystwa Biblioteki Słuchaczów Prawa UJ.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2a3bqh
d2a3bqh
d2a3bqh
Więcej tematów
d2a3bqh