Andrzej Kunert zastąpi zmarłego Andrzeja Przewoźnika
Andrzej Kunert został nowym sekretarzem Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa - poinformowało Centrum Informacyjne Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Kunert zastąpi tragicznie zmarłego w katastrofie pod Smoleńskiem Andrzeja Przewoźnika.
Andrzej Kunert otrzymał nominację na stanowisko Sekretarza Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa z rąk przewodniczącego Rady prof. Władysława Bartoszewskiego.
Nowy Sekretarz Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa zastąpił na tym stanowisku tragicznie zmarłego Andrzeja Przewoźnika, który sprawował funkcję Sekretarza przez 18 lat.
Andrzej Krzysztof Kunert (ur. w 1952 roku) jest historykiem i publicystą, autorem wielu prac naukowych z dziejów Polskiego Państwa Podziemnego i dziejów najnowszych Polski. Członkiem Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa jest nieprzerwanie od 1990 roku. Pełnił m.in. funkcję redaktora w Instytucie Wydawniczym PAX i redaktora naczelnego Wydawnictwa "Bellona".
Jego publikacje dotyczą m.in. Powstania Warszawskiego, Kampanii Wrześniowej, Naczelnych Wodzów, gen. Tadeusza Bora-Komorowskiego, biskupa polowego Polskich Sił Zbrojnych Józefa Feliksa Gawliny.
Jest założycielem i prezesem Fundacji Archiwum Polski Podziemnej 1939-1956, autorem wielu prac naukowych z dziejów Polskiego Państwa Podziemnego i dziejów najnowszych Polski. Od 2007 roku jest współwłaścicielem firmy wydawniczej i wystawienniczej Historia z ograniczoną odpowiedzialnością (współorganizującej m.in. plenerową wystawę i publikacje o generale Władysławie Andersie z okazji Roku Generała Władysława Andersa). Współpracownik Polskiego Słownika Biograficznego.
W 2005 r. Kunert kandydował na prezesa Instytutu Pamięci Narodowej. Podczas przesłuchania przez Kolegium IPN opowiedział się wtedy przeciw powszechnemu otwarciu archiwów Instytutu. "Postulat bezwarunkowego i powszechnego otwarcia archiwów IPN budzi moje wątpliwości natury organizacyjnej i ideowej" - mówił. Zwrócił uwagę, że to się nigdzie nikomu nie udało, ale zarazem oświadczył, że archiwa IPN powinny być otwarte dla instytucji, naukowców i dziennikarzy. Mówił, że w IPN powinna powstać "Biała księga" osób zabitych w czasie okupacji niemieckiej i w PRL oraz "Czarna lista" - spis funkcjonariuszy służb specjalnych PRL.
W 2006 roku otrzymał nagrodę Kustosz Pamięci Narodowej. W 2009 roku odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski za wybitne zasługi w dokumentowaniu i upamiętnianiu prawdy o najnowszej historii Polski, w szczególności dziejów Polskiego Państwa Podziemnego.
Nowy Sekretarz Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa zastąpił na tym stanowisku Andrzeja Przewoźnika, który sprawował funkcję Sekretarza przez 18 lat. Przewoźnik zginął w sobotniej katastrofie pod Smoleńskiem.
Przewoźnik pełnił tę funkcję od 1 września 1992 r. Koordynował tworzenie Polskich Cmentarzy Wojennych - w Katyniu, Charkowie i Miednoje. Koordynował też i organizował renowację Cmentarza Orląt we Lwowie i wielu innych miejsc pochówków Polaków na świecie.