Andrzej Gwiazda
Andrzej Gwiazda - to polski inżynier elektronik, związkowiec, a także nauczyciel akademicki oraz publicysta. Był działaczem opozycji w okresie PRL. Andrzej Gwiazda jest współtwórcą Wolnych Związków Zawodowych Wybrzeża i NSZZ "Solidarność". Opozycjonista jest kawalerem Orderu Orła Białego.
Data urodzenia: | 14.04.1935 (wiek: 89 lat) |
Miejsce urodzenia: | Pińczów |
Nagrody: | Order Orła Białego |
Andrzej Gwiazda urodził się 14 kwietnia 1935 roku w Pińczowie (województwo świętokrzyskie). W 1961 roku wszedł w związek małżeński z Joanną Dudą.
Andrzej Gwiazda - czasy wojenne
Andrzej Gwiazda jest synem Stanisława Gwiazdy, który był marynarzem-mechanikiem we Flotylli Rzecznej Marynarki Wojennej. Rodzina wiosną 1939 roku przeniosła się do Pińska. Po wybuchu II wojny światowej Stanisław Gwiazda trafił do oflagu, gdzie w niewoli przebywał do końca wojny.
Natomiast Andrzej Gwiazda razem z matką i babcią zostali w 1940 roku wywiezieni. Rodzina trafiła do kołchozu w północnym Kazachstanie. Do Polski wrócili po sześciu latach. Andrzej Gwiazda na początku mieszkał na Górnym Śląsku, a potem osiadł w Gdańsku.
Andrzej Gwiazda - wykształcenie
Andrzej Gwiazda w 1953 roku rozpoczął studia na Politechnice Gdańskiej. Po dwóch latach mężczyzna został relegowany, a następnie powołano go do wojska.
Ze służby wojskowej zwolniono go w 1956 roku. Wtedy też wrócił na uczelnię. W 1966 roku ukończył studia na kierunku elektronika. Do 1973 roku Andrzej Gwiazda został na uczelni, gdzie pełnił funkcję asystenta w Instytucie Cybernetyki Politechniki Gdańskiej.
Andrzej Gwiazda - działalność opozycyjna w czasach PRL
Andrzej Gwiazda wziął udział w wydarzeniach marcowych w 1968 roku, a także w grudniowych w 1970 roku. W 1976 roku inżynier razem ze swoją żoną napisali list do Sejmu PRL, w którym poparli postulaty ogłoszone przez Komitet Obrony Robotników.
Chwilę później małżeństwo otrzymało zakaz opuszczania granic PRL. Andrzej Gwiazda i jego żona byli także inwigilowani przez Służbę Bezpieczeństwa. Działacz otrzymał także kryptonim "Brodacz", który był używany przez SB do końca PRL.
Andrzej Gwiazda był jednym z założycieli Wolnych Związków Zawodowych Wybrzeża w 1978 roku. Redagował on wtedy też biuletyn WZZ "Robotnik Wybrzeża" i zajmował się drukiem i kolportażem innych tytułów, które wydawane były w drugim obiegu. Do 1980 roku był dziesięć razy zatrzymywany przez SB.
Po wybuchu strajku w sierpniu 1980 roku Andrzej Gwiazda był jednym z członków Międzyzakładowego Komitetu Strajkowego w Stoczni Gdańskiej i współtworzył NSZZ "Solidarność". Był także jednym z dwóch zastępców Lecha Wałęsy.
Po wprowadzeniu stanu wojennego Gwiazdę aresztowano - dokładnie 12 grudnia 1981 roku. Internowano go do Strzebielinek. Następnie został przeniesiony do aresztu śledczego na warszawskiej Białołęce. We wrześniu 1982 roku trafił do jednego z ośrodków dla internowanych. Aresztowano go 11 grudnia 1982 roku i oskarżono o "próbę obalenia ustroju siłą". Na mocy amnestii zwolniono go 22 lipca 1984 roku.
Ponownie Andrzej Gwiazda został aresztowany 16 grudnia 1984 roku, kiedy to wdał się w szarpaninę z funkcjonariuszami ZOMO. Skazany został na karę 5 miesięcy aresztu. Wypuszczono go 15 maja 1985 roku.
Andrzej Gwiazda w latach 1985-1989 roku był jednym z liderów Grupy Roboczej Komisji Krajowej "Solidarności".
W 1998 roku Andrzej Gwiazda przeszedł na emeryturę. W drugiej połowie lat 90. wycofał się z aktualnej polityki. Później jednak do niej wrócił. Oprócz tego Andrzej Gwiazda wydał książkę i publikuje w prasie.
Wykształcenie | Wyższe |
Komentarze