Trwa ładowanie...
dws952l

Andrzej Duda wysłał depeszę do Trumpa. "Liczę na rychłe spotkanie"

Z okazji setnej rocznicy ogłoszenia przez prezydenta USA Thomasa Woodrowa Wilsona opartego na "czternastu punktach" planu pokojowego, Andrzej Duda skierował okolicznościową depeszę do Donalda Trumpa. Prezydent Polski dziękuje w niej za pomoc w odzyskaniu suwerenności po I Wojnie Światowej i podkreśla, że czeka na "rychłe spotkanie" z Trumpem.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Andrzej Duda życzy Trumpowi sukcesów i liczy na "rychłe spotkanie"
Andrzej Duda życzy Trumpowi sukcesów i liczy na "rychłe spotkanie" (PAP)
dws952l

Dokładnie 100 lat temu prezydent USA Woodrow Wilson przedstawił przed Kongresem USA pokojowy program oparty na czternastu punktach, który zawierał główne postanowienia polityki Stanów Zjednoczonych mających zapewnić pokój po I Wojnie Światowej. Kwestię niepodległości Polski regulowała 13. pozycja planu, zakładająca powstanie niepodległego państwa z dostępem do morza, na terytoriach zamieszkanych przez Polaków.

Prezydent Polski podkreślił w depeszy wagę programu Wilsona dla odradzającego się po zaborach państwa.

- Przez wszystkich Polaków, wtedy i dziś, deklaracja ta traktowana jest jako ważne wydarzenie na drodze Polski do odzyskania suwerenności po 123 latach niewoli - napisał prezydent.

dws952l

Noworoczne orędzie Dudy: "Uczyńmy rok 2018 rokiem narodowej dumy"

Andrzej Duda stwierdził również, że dziś, podobnie jak sto lat temu, Polskę i USA łączą wartości "równości małych i wielkich państw oraz ich niepodważalnego prawa do wolności i samostanowienia". Prezydent Duda podkreślił także, że "przyjaźń między Narodem Polskim i Amerykańskim trwa do dziś".

- W tym względzie szczególnie cieszy dynamiczny rozwój naszego partnerstwa strategicznego, którego szeroki zakres przynosi wymierne korzyści całemu regionowi Europy Środkowej - podkreślił.

Na zakończenie Duda życzył Donaldowi Trumpowi "samych sukcesów w nowym roku" i oświadczył, że czeka "rychłe spotkanie" z prezydentem USA. Duda i Trump po raz ostatni spotkali się we wrześniu ubiegłego roku podczas 72. sesji Zgromadzenia Ogólnego ONZ. Dwa miesiące wcześniej prezydent Stanów Zjednoczonych gościł w Warszawie.

dws952l

Podziel się opinią

Share
dws952l
dws952l