ycipk-389tlb

Andrzej Duda w Białym Domu. Konferencja prezydentów

Donald Trump i Andrzej Duda podpisali porozumienie. Na jego mocy Polska kupi 32 myśliwce F-35. W naszym kraju będzie też stacjonować o tysiąc więcej amerykańskich żołnierzy niż do tej pory.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Andrzej Duda i Donald Trump na wspólnej konferencji przed Białym Domem w Waszyngtonie
Andrzej Duda i Donald Trump na wspólnej konferencji przed Białym Domem w Waszyngtonie (PAP/EPA, Fot: SHAWN THEW,Pool)
ycipk-389tlb

- Upłynęło sto lat, odkąd nawiązaliśmy stosunki dyplomatyczne z Polską. Nasze relacje wchodzą na nowy pułap - powiedział Donald Trump na początku briefingu po spotkaniu z Andrzejem Dudą.

- Deklaracja wyraźnie stwierdza, że Polska i Stany Zjednoczone są związane nie tylko celami politycznymi, ale i wspólnymi wartościami i przyjaźnią - powiedział prezydent USA.

Trump podkreślił, że we wspólnej deklaracji, Polska i Stany Zjednoczone zobowiązują się do wzmacniania bezpieczeństwa w Europie. - W Polsce zostanie też zbudowana baza dla żołnierzy amerykańskich, bez dodatkowych kosztów poniesionych przez USA - dodał prezydent USA.

ycipk-389tlb

Zobacz także: Andrzej Duda rośnie w siłę? Jest coś, co "pomoże mu w kampanii"

Spotkanie prezydentów USA i Polski. Wystąpienie Andrzeja Dudy

Andrzej Duda zaczął swoje wystąpienie od przypomnienia historii naszego kraju, dziękując Stanom Zjednoczonym za przechylenie szali zwycięstwa w II wojnie światowej na stronę aliantów.

ycipk-389tlb

- Bardzo dziękuję, panie prezydencie, że należy pan do tych przywódców USA, którzy widzą, jak ważne jest spojrzenie na Europę dla pokoju na świecie. Bardzo dziękuję za życzliwe spojrzenie na Polskę - powiedział polski prezydent.

Andrzej Duda powiedział Trumpowi, że "jest człowiekiem, dla którego liczą się czyny, a nie tylko słowa". - Kiedy pan mówi "make America great again", to jest "make", a nie "say", nie "talk about" - (uczyńmy Amerykę znowu wielką, to pan robi, a nie mówi) - ocenił prezydent Polski.

Czytaj też: Andrzej Duda w Białym Domu. Podpisał wstępne porozumienie z Trumpem

Trump żartuje z Dudy. "On chce 250 tys. żołnierzy USA w Polsce"

ycipk-389tlb

Trump został zapytany, czy jego rozważania o przesunięciu amerykańskich żołnierzy z Niemiec do Polski ma wywrzeć wpływ na naszych zachodnich sąsiadów. - Niemcy popełniają ogromny błąd opierając się na gazociągu Nordstream. Polska obiecała, że będzie tworzyć infrastrukturę wojskową pod bazę amerykańską. Przyjaźnimy się od dawna i chcemy tam być - powiedział prezydent USA.

Duda usłyszał pytanie, jak wielu amerykańskich żołnierzy chciałby widzieć w Polsce. Prezydent dyplomatycznie odpowiedział, że to decyzja USA. - On chce 250 tys. żołnierzy USA w Polsce. Ale będzie trochę mniej - zażartował Donald Trump.

Czytaj też: Trump chce przyjechać do Polski. "Nie ma jeszcze daty"

Spotkanie prezydentów USA i Polski. Andrzej Duda o przyjaźni z Rosją

ycipk-389tlb

Andrzej Duda został też zapytany, czy Rosja jest raczej sojusznikiem, czy rywalem Polski. Prezydent odpowiedział, że bardzo by chciał, żeby Rosja była przyjacielem Polski. - Są krajem o wiele od nas większym, mają większy potencjał pod każdym względem. Za wyjątkiem jednego. Myślę, że Polacy mają w sobie więcej męstwa - powiedział Duda. Przez kilka minut opowiadał, jak wyglądały relacje polsko-rosyjskie w ostatnich dekadach i jak trudna byłaby ewentualna przyjaźń z Rosją.

- Polska będzie miała znakomite relacje z Rosją. Tak jak my. Będziemy mieli dobre relacje i z Rosją, i z Chinami i z Koreą. Ale nigdzie nam się nie spieszy. Sankcje pozostają w mocy, ale będziemy rozmawiać - dodał prezydent Trump.

Wizyta prezydenta w USA. F-35 przelecą nad Andrzejem Dudą i Donaldem Trumpem

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

ycipk-389tlb
Polub WP Wiadomości
ycipk-389tlb
ycipk-389tlb