Trwa ładowanie...

Andrzej Duda ułaskawi Jana Śpiewaka? RPO komentuje

Adam Bodnar komentuje wyrok dla Jana Śpiewaka, aktywisty skazanego prawomocnie w sprawie związanej z aferą reprywatyzacyjną. Rzecznik Praw Obywatelskich przypomniał, że Śpiewak wypomniał mu, że "umył ręce w tej sprawie".

Andrzej Duda ułaskawi Jana Śpiewaka? RPO komentujeŹródło: Agencja Gazeta
d21zwix
d21zwix
  • Jan Śpiewak został skazany za zniesławienie. Wyrok jest prawomocny
  • Czy prezydent Andrzej Duda go ułaskawi?
  • Adam Bodnar zabiera głos w tej sprawie

Adam Bodnar był gościem na antenie Polsat News. Był pytany o to, czy pomoże miejskiemu aktywiście, Janowi Śpiewakowi, który został skazany za zniesławienie. RPO wspomniał wypowiedź Śpiewaka w października 2019 roku, gdy zapadł wyrok w pierwszej instancji.

- On najpierw mówił, że ja umywam ręce - powiedział Adam Bodnar - To co wiemy na temat tej sprawy, to informacje przekazywany przez strony. Wcześniej nie mogłem się w sprawę merytorycznie zaangażować - dodał.

- To jest dla mnie niespecjalnie wygodne wypowiadać się na temat tej sprawy, bo być może Jan Śpiewak złoży wniosek, żebym wniósł kasację. A przed znajomością akt sprawy trudno o niej przesądzać - zaznaczył Bodnar.

Zobacz też: Po spotkaniu z Dudą. Śpiewak: składam wniosek o ułaskawienie

Jednocześnie pochwalił Śpiewaka za pracę na rzecz wyjaśnienia afery reprywatyzacyjnej. - Natomiast trudno mi przesądzić co jeżeli mamy do czynienia ze sporem dwóch osób o słowa - dodał RPO.

d21zwix

Jan Śpiewak z wyrokiem. Spotkanie z prezydentem

W piątek Jan Śpiewak został prawomocnie skazany rzez sąd za zniesławienie mec. Bogumiły Górnikowskiej, córki byłego ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ćwiąkalskiego. Zdaniem Śpiewaka, Górnikowska miała związek z aferą reprywatyzacyjną. "Córka ministra Ćwiąkalskiego przejęła w 2010 roku metodą na 118-letniego kuratora kamienice na Ochocie" - napisał w przeszłości aktywista.

Teraz sąd zdecydował, że Jan Śpiewak ma zapłacić 5 tys. zł i 10 tys. zł nawiązki, jednak skazany nie zgadza się z tym wyrokiem. W niedzielę spotkał się z Andrzejem Dudą, w programie "Tłit" Wirtualnej Polski Śpiewak zapowiedział, że złoży wniosek o ułaskawienie.

Prezydent był pytany przez dziennikarzy o ewentualne ułaskawienie Śpiewaka. Duda zaznaczył, żeby "mogło dojść do jakiejkolwiek reakcji ze strony głowy państwa, potrzebny jest stosowny wniosek". Po takim wniosku Duda obiecał, że "sprawa na pewno zostanie wnikliwie zbadana".

- Jest ona w jakimś sensie bulwersująca, bo można tak powiedzieć w dużym uproszczeniu, człowiek który walczył o sprawiedliwość, a przynajmniej działał w takim przekonaniu, że walczy o sprawiedliwość w tej bardzo bulwersującej sprawie warszawskich kamienic - ocenił Duda.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d21zwix
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d21zwix
Więcej tematów