Trwa ładowanie...

Andrzej Duda o wyroku Jana Śpiewaka. "Bulwersująca sprawa"

Andrzej Duda był pytany o projekt nowelizacji ustawy PiS ws. sędziów. - Jeśli mówimy o bezstronności politycznej sędziów w Polsce, to ta sytuacja wymaga głębokiej naprawy - ocenił prezydent RP. Skomentował również kwestię ewentualnego ułaskawienia Jana Śpiewaka.

Andrzej Duda o wyroku Jana Śpiewaka. "Bulwersująca sprawa"Źródło: Agencja Gazeta
d22n2v9
d22n2v9
  • Andrzej Duda bierze udział w uroczystościach upamiętniających 75. rocznicę zwycięskiej dla wojsk alianckich Bitwy o Ardeny
  • Prezydent był pytany m.in. o projekt PiS ws. reformy sądownictwa oraz sprawę Jana Śpiewaka
  • Jeśli mówimy o bezstronności politycznej sędziów w Polsce, to ta sytuacja wymaga głębokiej naprawy - stwierdził Duda

- Reguła w innych krajach jest taka, że sędziowie nie angażują się w politykę - podkreślił Duda podczas wizyty w Belgii. Prezydent bierze udział w uroczystościach upamiętniających 75. rocznicę zwycięskiej dla wojsk alianckich Bitwy o Ardeny.

Andrzej Duda był również pytany przez dziennikarzy o ewentualne ułaskawienie Jana Śpiewaka, który w piątek został skazany w sprawie dotyczącej afery reprywatyzacyjnej w Warszawie. Prezydent spotkał się ze Śpiewakiem. Teraz zaznaczył, żeby "mogło dojść do jakiejkolwiek reakcji ze strony głowy państwa, potrzebny jest stosowny wniosek". Po takim wniosku Duda obiecał, że "sprawa na pewno zostanie wnikliwie zbadana".

- Jest ona w jakimś sensie bulwersująca, bo można tak powiedzieć w dużym uproszczeniu, człowiek który walczył o sprawiedliwość, a przynajmniej działał w takim przekonaniu, że walczy o sprawiedliwość w tej bardzo bulwersującej sprawie warszawskich kamienic - ocenił Duda.

ZOBACZ: Jan Śpiewak ujawnia: będę składał wniosek o ułaskawienie do prezydenta Andrzeja Dudy

PiS chce kolejnej reformy sądownictwa. Burza wokół projektu

Przypomnijmy, że w czwartek wieczorem posłowie PiS złożyli do laski marszałkowskiej projekt nowelizacji ustaw sądowych. Jednym z jego celów ma być dyscyplinowanie sędziów. - To odpowiedź na działania, które podejmuje część środowiska sędziowskiego, które samo nazwało się nadzwyczajną kastą - poinformował poseł PiS, rzecznik Ministerstwa Sprawiedliwości Jan Kanthak.

Proponowane przepisy zakładają między innymi "możliwość złożenia z urzędu takich sędziów, którzy domniemywaliby sobie możliwość podważania Krajowej Rady Sądownictwa". Projekt proponuje również zakazanie sędziowskim samorządom "podejmowania uchwał wyrażających wrogość wobec innych władz".

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d22n2v9
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d22n2v9
Więcej tematów