Duda o obowiązkowych szczepieniach. Jasna deklaracja
W poniedziałek spotkała się Rada Gabinetowa. Spotkanie dotyczyło przygotowań do powrotu do szkół. - Musimy rozmawiać o działaniach ws. przygotowań szkół na kolejną falę koronawirusa - wyjaśnił Andrzej Duda. Prezydent przekazał, że jest przeciwnikiem obowiązkowych szczepień przeciwko COVID-19.
Prezydent w trakcie Rady przekazał, że w przestrzeni publicznej pojawiają się doniesienia o tym, że szczepienia przeciwko COVID-19 będą obowiązkowe. Duda dodał, że rodzice obawiają się o to, że może dojść do obowiązkowego podania preparatu dzieciom.
Andrzej Duda o obowiązkowych szczepieniach przeciwko COVID-19
- Jestem przeciwnikiem obowiązku szczepienia. Uważam, że to kwestia odpowiedzialności i rodzic sam powinien zdecydować czy poddać swoje dziecko szczepieniu. Jednak obowiązkiem państwa jest zapewnienie, aby każdy miał możliwość zaszczepienia się - mówił prezydent.
- Państwo powinno zapewnić szczepionki i powinno zachęcać do szczepień, ale bez stosowania rozwiązań przymusowych - dodał Andrzej Duda.
Prezydent podkreślił, że należy zachęcać do szczepień przeciwko COVID-19 i wdrażać różnego rodzaju programu edukacyjne w tej sprawie.
- Obowiązkowe szczepienia to przekroczenie granicy, na które nie możemy sobie pozwolić - wyjaśnił prezydent.
Jako uzasadnienie prezydent podał "narodowy charakter" oraz "przekorę Polaków". - Jeżeli ludzie będą do tego zmuszani (do szczepień przeciwko COVID-19 - przyp. red.), to będziemy mieć niedobrą sytuację społeczną, która naprawdę pogorszy nastroje - wyjaśnił Andrzej Duda.
Prezydent dodał, że w trakcie Rady Gabinetowej chce otrzymać informacje o "ogólnej sytuacji" związanej z pandemią COVID-19 - mowa o szczepieniach i zachorowalności. Głowa państwa dodała, że chce poznać opinie ekspertów dotyczące zagrożenia kolejną falą koronawirusa.
Mateusz Morawiecki na Radzie Gabinetowej
Głos po prezydencie zabrał również Mateusz Morawiecki. Premier przekazał, że "pandemia nauczyła nas, że niczego nie możemy do końca być pewni".
- Pandemia swoją kapryśnością i nieprzewidywalnością nauczyła nas jednego, że nie możemy być niczego do końca pewni, że musimy budować różne scenariusze i przede wszystkim różne tarcze ochronne na te okoliczności, które mogą nadejść - wyjaśnił szef rządu.
Morawiecki odniósł się również do czwartej fali koronawirusa. - Ta fala będzie się jednak zasadniczo różnić od poprzednich - przynajmniej to jedno możemy powiedzieć. Ona się będzie różnić pod tym względem, że mamy w pełni dostępny system szczepień, i mamy dostępne szczepionki praktycznie dla każdego, wszędzie, i o każdej porze - dodał premier.
Zobacz też: Deszczowy pierwszy dzień szkoły? Najnowsza prognoza pogody
Andrzej Duda zwołał Radę Gabinetową
W poniedziałek rozpoczęła się Rada Gabinetowa w Pałacu Prezydenckim. "Musimy rozmawiać o działaniach ws. przygotowań szkół na kolejną falę koronawirusa" - tak tłumaczył Duda powód zwołania Rady.
Decyzję o zwołaniu Rady podejmuje tylko prezydent. W skład Rady Gabinetowej wchodzi rząd pod przewodnictwem głowy państwa. Stanowiska, które są przedstawiane w trakcie Rady Gabinetowej, nie mają charakteru prawnie wiążącego. Rada zwołana jest wtedy, kiedy prezydent uzna konkretny problem za "sprawę szczególnej wagi".