Trwa ładowanie...

Andrzej Duda powołał Adama Rocha na prezesa Izby Dyscyplinarnej SN

Kancelaria Prezydenta poinformowała, że Andrzej Duda powołał w czwartek Adama Rocha na nowego prezesa Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego. Odbyło się to po wielu debatach i równo na dzień przed upływem kadencji obecnego prezesa tej Izby — Tomasza Przesławskiego — która kończy się 25 lutego.

Prezydent powołał Adama Rocha na prezesa Izby Dyscyplinarnej SN
Prezydent powołał Adama Rocha na prezesa Izby Dyscyplinarnej SN Źródło: East News, fot: Jacek Dominski/REPORTER
d46pka9
d46pka9

Jak poinformowano w komunikacie KPRP z dnia 24 lutego 2022 r., prezydent Andrzej Duda powołał sędziego Adama Rocha na stanowisko Prezesa Sądu Najwyższego kierującego pracą Izby Dyscyplinarnej. Wręczenie aktu powołania nastąpiło podczas spotkania, które odbyło się w Pałacu Prezydenckim w dniu 24 lutego br.

W połowie stycznia informowano, że zgromadzenie sędziów Izby Dyscyplinarnej SN wyłoniło troje kandydatów na nowego prezesa. Byli nimi: Małgorzata Bednarek, Adam Roch i Ryszard Witkowski.

Sąd Najwyższy. Andrzej Duda powołał nowego na prezesa Izby Dyscyplinarnej

Zgodnie z ustawą o SN prezes izby jest powoływany przez Prezydenta RP, po zasięgnięciu opinii I prezesa SN, "na trzyletnią kadencję spośród 3 kandydatów wybranych przez zgromadzenie sędziów izby SN i może zostać ponownie powołany tylko dwukrotnie".

Finlandia i Szwecja w NATO? "Tylko członkostwo w Sojuszu chroni przed agresją Rosji"

Zgromadzeniu dokonującemu wyboru, przewodniczy prezes Izby, a "w przypadku, gdy nie jest to możliwe lub gdy zgłoszono jego kandydaturę – sędzia SN, którego kandydatura nie została zgłoszona, wyznaczony przez Prezydenta RP".

d46pka9

Niedawno - przed dwoma tygodniami - prezydent na kolejną kadencję prezesa Izby Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych SN powołał Joannę Lemańską.Izba Dyscyplinarna oraz Izba Kontroli Nadzwyczajnej - były to dwie nowe izby, które zostały powołane na mocy ustawy o SN, która weszła w życie 3 kwietnia 2018 r.

W końcu października zeszłego roku Trybunał Sprawiedliwości UE zobowiązał Polskę do zapłaty na rzecz Komisji Europejskiej kary w wysokości 1 mln euro dziennie za to, że nie zawiesiła stosowania przepisów odnoszących się w szczególności do uprawnień Izby Dyscyplinarnej SN wobec sędziów.

Źródło: PAP

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d46pka9
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d46pka9
Więcej tematów