Trwa ładowanie...
d316j68

Andrzej Duda: pokój między Izraelem a Palestyną tylko dzięki porozumieniu stron

Andrzej Duda podczas wizyty na Bliskim Wschodzie spotkał się z Mahmudem Abbasem oraz prezydentem Izraela Reuwenem Riwlinem. Obu powiedział, że Polska opowiada się za pokojem na Bliskim Wschodzie, a narzucenie rozwiązań pokojowych będzie nieskuteczne.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Andrzej Duda: pokój między Izraelem a Palestyną tylko dzięki porozumieniu stron
(PAP, Fot: Radek Pietruszka)
d316j68

Wizyta jest częścią polskich starań zasiadanie w Radzie Bezpieczeństwa ONZ w latach 2018-2019. Prezydent podziękował Mahmudowi Abbasowi za deklarację o poparciu Palestyny dla polskiej kandydatury.

- Uważam, że przyszłość musi zostać rozstrzygnięta w negocjacjach pomiędzy władzami Palestyny i Izraela. Tylko wzajemne ułożenie relacji pomiędzy władzami, ale przy akceptacji zarówno społeczeństwa Izraela jak i Palestyny, może przynieść trwały pokój – powiedział Andrzej Duda na wspólnej z Mahmudem Abbasem konferencji prasowej w Betlejem.

Podkreślił też, że narzucenie rozwiązań zaprowadzających pokój bez udziału obu stron nie będzie miało trwałego skutku. Prezydent stwierdził, że w takiej sytuacji prędzej czy później pokój zostanie złamany.

Polska sprzyja Izraelowi

Andrzej Duda przed spotkaniem z Mahmudem Abbasem rozmawiał prezydentem Izraela Reuwenem Riwlinem. Prezydent powiedział po nim, że Polska sprzyja Izraelowi, ale z drugiej strony także sprzyja procesowi pokojowemu na Bliskim Wschodzie.

d316j68

- Bardzo nam zależy na tym, aby w tym niezwykle ważnym miejscu świata, gdzie te relacje są bardzo często trudne, one układały się jak najlepiej z poszanowaniem wzajemnym narodów, ale także z uwzględnieniem wzajemnych potrzeb, a więc poprzez rozmowę, dialog – powiedział Andrzej Duda na wspólnej konferencji prasowej. Dodał też, że ważne jest, aby nie było narzucania woli z zewnątrz w tym procesie.

Andrzej Duda zaznaczył, że z dużą satysfakcją przyjął słowa prezydenta Reuwena Riwlina dotyczące polskiej polityki realizowanej na Bliskim Wschodzie. - Tego, co do tej pory realizowałem, czyli bardzo dobrych kontaktów z Jego Wysokością królem Jordanii (Abdullahem II); spotkania, które miałem z prezydentem Palestyny (Mahmudem Abbasem). Tego wszystkiego, co w miarę swoich możliwości czynimy i ja czynię osobiście także dla pokoju na Bliskim Wschodzie i tego, by doszło do porozumienia pomiędzy Państwem Izrael a Palestyną i aby ten byt dwupaństwowy w przyszłości na skutek porozumienia pomiędzy tymi dwoma narodami stał się faktem – powiedział.

d316j68

Podziel się opinią

Share

d316j68

d316j68
Więcej tematów