Trwa ładowanie...

Andrzej Duda napisał list gratulacyjny do Olgi Tokarczuk. "Pani kunszt pisarski znalazł najwyższą ocenę"

"Chcę wyrazić radość, że Akademia Szwedzka uhonorowała Pani twórczość, w której zagadnienia uniwersalne i polska wrażliwość tak znakomicie się dopełniają" - napisał prezydent Andrzej Duda do Olgi Tokarczuk. We wtorek pisarka odbierze Nagrodę Nobla z rąk króla Szwecji Karola XVI Gustawa.
Share
Andrzej Duda pogratulował Oldze Tokarczuk nagrody Nobla
Andrzej Duda pogratulował Oldze Tokarczuk nagrody NoblaŹródło: PAP, Fot: Darek Delmanowicz
dr00ceg

We wtorek po południu w Sztokholmie odbędzie się ceremonia wręczenia nagród Nobla. Z tej okazji prezydent Andrzej Duda wysłał do Olgi Tokarczuk list gratulacyjny. Opublikował go na Twitterze Marcin Kędryna, dyrektor biura prasowego Kancelarii Prezydenta.

"Proszę przyjąć wyrazy uznania i gratulacje z okazji otrzymanie Literackiej Nagrody Nobla. W dniu wręczenia lauru chcę wyrazić radość, że Akademia Szwedzka uhonorowała Pani twórczość, w której zagadnienia uniwersalne i polska wrażliwość tak znakomicie się dopełniają. Cieszę się, że Pani kunszt pisarski, który doceniają od dawna czytelnicy, krytycy i badacze w kraju i za granicą, znalazł teraz najwyższą ocenę w oczach członków Komitetu Noblowskiego" - napisał prezydent.

Andrzej Duda dodał, że Literacka Nagroda Nobla to "wielkie osobiste osiągnięcie i wspaniały sukces" Olgi Tokarczuk, który "zapisze się w historii literatury polskiej i światowej".

"To też ogromnie istotny znak, jak ważna i niezastąpiona pozostaje sztuka słowa, jego moc i piękno. W czasach nam współczesnych, zdominowanych przez wysoko rozwinięte technologie cyfrowe, gdy porozumiewamy się najczęściej za pomocą obrazów i krótkich, urywkowych komunikatów, Pani pisarstwo jest świadectwem żywotności narracji i siły języka, za pomocą których tworzy Pani i przedstawia mniejsze i większe historie. Pani książki odpowiadają na odwieczną - starą jak sama kultura - potrzebę opowiadania wciąż na nowo losów całego świata i pojedynczego człowieka. I może właśnie dlatego skupiają uwagę tak szczególnej wspólnoty czytelniczej, wiernej i głęboko wdzięcznej" - czytamy w liście prezydenta.

dr00ceg

Na koniec Andrzej Duda raz jeszcze pogratulował Oldze Tokarczuk nagrody i życzył jej "wielu kolejnych wybitnych dokonań pisarskich, satysfakcji z owoców pracy twórczej i wszelkiej pomyślności".

Andrzej Duda i Olga Tokarczuk. Nie dostała gratulacji

W wywiadzie dla "Gazety Wyborczej", który ukazał się kilka dni temu, Olga Tokarczuk zdradziła, że po ogłoszeniu laureatów nagrody Nobla nie dostała listu gratulacyjnego od prezydenta i premiera Polski. Andrzej Duda i Mateusz Morawiecki pogratulowali jej na Twitterze.

Akademia Szwedzka przyznała podwójnego literackiego Nobla 10 października 2019 r. Olga Tokarczuk została uhonorowana za 2018 rok, a Peter Handke za rok 2019.

dr00ceg

Czytaj także: "Dzień dumy i radości". Donald Tusk o Oldze Tokarczuk

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

dr00ceg

Podziel się opinią

Share
dr00ceg
dr00ceg
Więcej tematów