Trwa ładowanie...
d31trvo

Andrzej Duda mówił o stanie Marynarki Wojennej

• Andrzej Duda: Faktem jest, że Marynarka Wojenna nie jest w takim stanie, jak byśmy oczekiwali
• Szef MON wręczył patenty oficerskie grupie księży
• 30 listopada dojdzie do historycznej chwili w Marynarce Wojennej, bo dowódcą okrętu zostanie kobieta
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Andrzej Duda mówił o stanie Marynarki Wojennej
(PAP)
d31trvo

- Faktem jest, że marynarka polska, wojenna nie jest dzisiaj w takim stanie, jak byśmy oczekiwali - nie ze względu na brak oddania i służby żołnierzy, bo tej polskiemu wojsku i polskiej marynarce wojennej nigdy nie brakowało - ale przez 27 lat zaniedbania, niedoinwestowania, braku istotnej modernizacji naszej floty. Czas najwyższy, aby to się zmieniło" – powiedział Andrzej Duda na obchodach 98. rocznicy odtworzenia Marynarki Wojennej RP.

Zwracając się do marynarzy prezydent powiedział, że wierzy głęboko w to, że w najbliższych latach proces modernizacji floty zostanie zrealizowany mądrze i skutecznie. - Tak, żebyście mogli służyć nie tylko z oddaniem, tak jak to czynicie na co dzień, ale także bezpiecznie, sprawnie i bez żadnych kompleksów wobec sowich kolegów z armii sojuszniczych - powiedział Andrzej Duda.
##Mianowanie żołnierzy i patenty oficerskie dla księży
Jeszcze przed uroczystościami na Nabrzeżu Pomorskim w Gdyni odprawiono mszę świętą. Po jej zakończeniu zostało odczytane postanowienie prezydenta Andrzeja Dudy w sprawie mianowania żołnierzy na pierwszy stopień oficerski. A minister obrony narodowej wręczył patenty oficerskie grupie księży, którzy w latach 1959-1980 byli wcieleni przymusowo do służby w Marynarce Wojennej.

W obchodach wziął udział też szef MON Antoni Macierewicz. Podczas obchodów prezydent wręczy akt mianowania na stopień kontradmirała dowódcy 3. Flotylli Obrony Wybrzeża kmdr. Krzysztofowi Jaworskiemu.

d31trvo

Przed zakończeniem obchodów odbyła się manifestacja kilkudziesięciu działaczy KOD z transparentami. Na jednym z nich napisano „Prezydentura przeminie, Hańba zostanie, Naród nie zapomni!!!". A z głośników puszczano m.in. fragmenty wystąpień Andrzeja Dudy sprzed wyborów, w których mówił o konieczności wzmocnienia roli Trybunału Konstytucyjnego. !!!". Przybyciu prezydenta oraz szefa MON towarzyszyły gwizdy oraz okrzyki "Konstytucja”. W trakcie uroczystości pod adresem Dudy działacze KOD skandowali także "Notariusz" oraz "Marionetka".
##Historyczna chwila
A 30 listopada dojdzie do historycznej chwili, ponieważ po raz pierwszy kapitanem okrętu Marynarki Wojennej zostanie kobieta. Kapitan Katarzyna Mazurek obejmie dowództwo ORP Lublin. To okręt transportowo-minowy mający ponad 95 metrów długości i 11 metrów szerokości.

28 listopada 1918 r., czyli 17 dni po odzyskaniu przez Polskę niepodległości, marszałek Józef Piłsudski wydał specjalny dekret, w którym rozkazał odtworzyć Marynarkę Wojenną. Dziś polska flota dysponuje czterdziestoma okrętami bojowymi oraz ponad czterdziestoma samolotami i śmigłowcami.

Rząd planuję w latach 2017-2019 przeznaczyć na modernizację Marynarki Wojennej ponad 470 mln zł. Plan modernizacji obejmuje naprawę trzydziestu jednostek i zakup okrętów obrony wybrzeża, okrętów patrolowych, okrętu podwodnych, myślicieli i holowników.

d31trvo

Podziel się opinią

Share
d31trvo
d31trvo
Więcej tematów