Trwa ładowanie...

Andrzej Duda miał obwinić Izrael o antysemickie ataki w Polsce. "To nieprawda"

Jak podaje "Jewish Insider", prezydent Andrzej Duda uważa, że antysemickie ataki w Polsce są reakcją na antypolską retorykę izraelskich przywódców. Kancelaria Prezydenta dementuje doniesienia izraelskiego portalu.

Share
Andrzej Duda miał obwinić Izrael o antysemickie ataki w Polsce. "To nieprawda"Źródło: East News
dpo8s3o

Andrzej Duda miał obarczyć Izrael winą za antysemickie ataki w Polsce podczas spotkania z przedstawicielami diaspory żydowskiej w konsulacie RP w Nowym Jorku. Według portalu polski prezydent odniósł się do słów izraelskiego ministra spraw zagranicznych Israela Katza, który stwierdził w lutym, że "Polacy wyssali antysemityzm z mlekiem matek". Komentując te słowa miał stwierdzić, że żałuje, iż Izrael nie przeprosił za upokarzające wypowiedzi swoich polityków, a słowa Katza to "upokorzenie dla Polski", które doprowadziło do "wzrostu liczby antysemickich ataków na Żydów w Polsce".

Następnie Duda miał wspomnieć o akcie agresji na ambasadora Polski w Izraelu Marka Magierowskiego. Przypomnijmy, w maju polskiego dyplomatę zaatakował napastnik, który krzyczał: "Polak, Polak".

"Media to wymyśliły"

Do sprawy odniósł się rabin Shmuley Boteach, który brał udział w spotkaniu z Andrzejem Dudą. - Prezydent powiedział naszej grupie, że Polacy poczuli się niesamowicie urażeni uwagą Katza. Powiedział, że usłyszał od wielu Polaków, że nie powinien odwiedzać Izraela, dopóki Katz nie przeprosi za swoje słowa. Duda wydawał się rozczarowany nie tylko tym, że Katz nie przeprosił, ale także, że zbyt mało ludzi wypowiedziało się przeciwko jego uwagom - powiedział na łamach "The Jerusalem Post".

Doniesienia "Jewish Insider" spotkały się również z reakcją Pałacu Prezydenckiego. "Cytat jest nie tylko niedokładny. To po prostu nieprawda. Prezydent Andrzej Duda nigdy nie powiedział, że 'Izrael jest odpowiedzialny za ostatnie antysemickie ataki w Polsce'. Wszyscy uczestnicy wspomnianego spotkania mogą to potwierdzić. 'Jewish Insider' to wymyślił" - czytamy na Twitterze prezydenckiego rzecznika Błażeja Spychalskiego.

Źródło: "Jewish Insider"/"The Jerusalem Post"

Donald Tusk zagrożeniem dla Jarosława Kaczyńskiego? Jadwiga Staniszkis komentuje

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

dpo8s3o
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dpo8s3o
dpo8s3o
Więcej tematów