Trwa ładowanie...

Andrzej Duda ma koronawirusa. Dr Zaczyński: "Prace na PGE Narodowym trwają"

- Na pewno nie jestem chory. Noszę maseczki 20 godzin na dobę. Podczas spotykania z prezydentem Andrzejem Dudą również. Zachowywaliśmy dystans - mówi Wirtualnej Polsce koordynator szpitala na PGE Narodowym dr n. med. Artur Zaczyński. Nasz rozmówca uspokaja: - Prace na stadionie toczą się nieprzerwanie.

Share
Warszawa, 23.10.2020. Koordynator szpitala polowego na stadionie dr Artur Zaczyński podczas wizyty na stadionie PGE Narodowy w Warszawie
Warszawa, 23.10.2020. Koordynator szpitala polowego na stadionie dr Artur Zaczyński podczas wizyty na stadionie PGE Narodowy w WarszawieŹródło: PAP, Fot: PAP/Andrzej Lange, Andrzej Lange
d487u1r

Rzecznik głowy państwa minister Błażej Spychalski poinformował w sobotę rano, że prezydent ma koronawirusa. Test został przeprowadzony w piątek. Jego wynik był pozytywny, a prezydent poddał się izolacji.

Jeszcze w ten sam dzień - przed wykonaniem testu - Andrzej Duda wizytował PGE Narodowy. To tam powstaje pierwszy w Polsce covidowy szpital tymczasowy. Prezydent widział się tam m.in. z koordynatorem szpitala, doktorem Arturem Zaczyńskim.

d487u1r

- Czy obawiam się zakażenia? Nie. Zasuwam tak od początku pandemii. Codziennie spotykam pacjentów potencjalnie zakażonych. Widzę się z nimi w gabinetach, kontaktujemy się ze sobą, spotykamy się w gronie lekarzy - mówi Wirtualnej Polsce dr Zaczyński.

Andrzej Duda ma koronawirusa. Prace w szpitalu narodowym trwają

- Podczas spotkania z prezydentem zachowany był dystans. Nie ściskaliśmy sobie rąk. Mieliśmy maseczki. To ja bardziej nosiłem maseczkę dla prezydenta niż prezydent dla mnie. Jeśli tego by nie było, to rozumiem, że mogło powstać ryzyko zakażenia. Ale nic takiego się nie wydarzyło - wyjaśnia rozmówca WP. Jak dodaje doktor, "jeśli dwie osoby mają maseczki, to ryzyko zakażenia jest minimalne".

PAP
Warszawa, 23.10.2020. Koronawirus w Polsce. Prezydent RP Andrzej Duda (C), szef KPRM Michał Dworczyk (P) i koordynator szpitala polowego na stadionie Artur Zaczyński (L) podczas wizyty na stadionie PGE Narodowy w Warszawie, 23 bm. Na terenie obiektu powstaje tymczasowy szpital w zwišzku z rozwojem pandemii koronawirusa. Będzie tam ok. 500 miejsc dla chorych. (aldg) PAP/Andrzej LangeŹródło: PAP, Fot: PAP/Andrzej Lange, Andrzej Lange

- Dłuższe przebywanie w jednym pomieszczeniu z osobą chorą jest potencjalnym ryzykiem. Ale nie jest bezpośrednim powodem do poddania się kwarantannie. Ja na pewno nie jestem chory - zapewnia dr Zaczyński.

d487u1r

Jak zaznacza jednak, czeka na informacje od Głównego Inspektora Sanitarnego. - Inspekcja prowadzi w tej chwili dochodzenie epidemiczne w zakresie kontaktu pana prezydenta ze wszystkimi osobami - mówi lekarz. Podobne informacje przekazał szef KPRM Michał Dworczyk.

Koordynator szpitala na PGE Narodowym informuje Wirtualną Polskę, że prace na stadionie toczą się nieprzerwanie. - Nie przewidujemy ozonowania pomieszczeń, przerwania prac. To jest otwarta, duża przestrzeń, szansa na zakażenie się tam jest bardzo mała. Prace nad budową szpitala zakończą się prawdopodobnie w środę - mówi WP dr Artur Zaczyński.

Prezydent Andrzej Duda zakażony. Ma koronawirusa

"Szanowni Państwo, zgodnie z zaleceniami wczoraj Prezydent Andrzej Duda miał wykonany test na obecność koronawirusa. Wynik okazał się pozytywny. Prezydent czuje się dobrze. Jesteśmy w stałym kontakcie z odpowiednimi służbami medycznymi" - napisał na Twitterze minister Błażej Spychalski.

d487u1r

On sam - jak wielu innych pracowników Kancelarii Prezydenta - udał się na kwarantannę. "Nie miałem w ostatnich dniach przeprowadzanego testu, natomiast często widziałem się z Panem Prezydentem" - napisał Wirtualnej Polsce minister Spychalski.

Wedle nieoficjalnych informacji RMF, prezydent mógł zarazić się od jednego z funkcjonariuszy Służby Ochrony Państwa. W rozmowie z Money.pl rzecznik SOP jednak zaprzecza tym doniesieniom.

Prezydent Andrzej Duda miał wykonany test na obecność koronawirusa już po tym, jak odwiedził w piątek pracowników budujących szpital tymczasowy na PGE Narodowym.

Duda przebywał tam w gronie co najmniej kilkudziesięciu osób, m.in. w obecności szefa Kancelarii Premiera Michała Dworczyka. On także - jak słyszymy nieoficjalnie - może udać się na kwarantannę.

Również w piątek 23 października prezydent Andrzej Duda widział się w Pałacu Prezydenckim z tenisistką Igą Świątek oraz jej ojcem Tomaszem Świątkiem (wręczył im odznaczenia państwowe). Niewykluczone, że i oni również będą zmuszeni poddać się kwarantannie po kontakcie z zakażonym prezydentem.

d487u1r

W spotkaniu w Pałacu uczestniczyli także: doradca prezydenta Piotr Nowacki, wicepremier prof. Piotr Gliński oraz Prezes Polskiego Związku Tenisowego Mirosław Skrzypczyński.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d487u1r

Podziel się opinią

Share
d487u1r
d487u1r
Więcej tematów