Koronawirus. Stadion Narodowy będzie szpitalem polowym jeszcze w tym tygodniu.

Jak ustaliła Wirtualna Polska, na Stadionie Narodowym powstaje pierwszy szpital polowy. W sobotę ruszyły pierwsze prace, nadzoruje je szef Kancelarii Premiera Michał Dworczyk. Kolejne szpitale dla chorych z koronawirusem mają powstać również w innych województwach.

Na Stadionie Narodowym powstaje pierwszy szpital polowy
Na Stadionie Narodowym powstaje pierwszy szpital polowy
Źródło zdjęć: © East News | Mateusz Grochacki
Sylwester Ruszkiewicz

18.10.2020 20:46

Według ustaleń WP, szpital będzie miał początkowo 500 łóżek. Docelowo znacznie więcej. W sobotę rozpoczęła się instalacja pierwszych łóżek. Za budowę szpitala odpowiada szef KPRM Michał Dworczyk.

- Wynika to z naszej strategii. W momencie kiedy zaczyna w stacjonarnych szpitalach brakować łóżek, będą uruchamiane szpitale polowe. W Agencji Rezerw Materiałowych jest ponad 80 tysięcy łóżek. Będą one sukcesywnie przekazywane kolejnym otwieranym szpitalom polowym - mówi WP osoba z otoczenia Kancelarii Premiera.

W najbliższych dniach ma zapaść decyzja o budowie kolejnych szpitali polowych. Nieoficjalnie - będą uruchomione w kilku województwach, w tym w Małopolsce.

W budowie pierwszej placówki na Stadionie Narodowym pomaga wojsko. Decyzja zapadła w ścisłym kierownictwie rządu z premierem Mateuszem Morawieckim na czele.

O planach budowy szpitali polowych mówił kilka dni temu minister zdrowia Adam Niedzielski.

- Rzeczywiście nad takimi projektami pracujemy i robimy analizę biznesplanów konkretnych przedsięwzięć. Pracujemy przede wszystkim nad tym, żeby efektywniej wykorzystywać tę infrastrukturę łóżkową, którą mamy. Szczególnie na poziomie powiatowych szpitali, które w tej chwili są tzw. poziomem pierwszym walki z COVID-em - zastrzegł Minister Zdrowia.

Koronawirus. PTAK Warsaw Expo jak szpital

Przypomnijmy, w piątek opisaliśmy inicjatywę Tomasza Szypuły, który zgłosił do nieodpłatnego przeznaczenia hale PTAK Warsaw Expo znajdujące się w Nadarzynie. To nawet kilka tysięcy miejsc dla pacjentów z koronawirusem koło Warszawy.

- Jeżeli będzie taka potrzeba, to oddajemy do dyspozycji państwa polskiego możliwość niekomercyjnego przeznaczenia naszych obiektów w Nadarzynie – mówi WP Tomasz Szypuła, prezes PTAK Warsaw Expo.

I jak dodaje, że jego firma posiada 6 hal o łącznej powierzchni prawie 150 tys. metrów kwadratowych, na których terenie może się zmieścić kilka tysięcy łóżek dla osób wymagających hospitalizacji.

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (2642)