Trwa ładowanie...
d3o7dyn

Andrzej Duda: Francja kolaborowała z Niemcami i ma głos w Jerozolimie

Andrzej Duda uznał decyzję o nieudzieleniu mu głosu podczas Światowego Forum Holokaustu za "absurdalną". Polski prezydent podkreślił, że podczas 75. rocznicy wyzwolenia Auschwitz przemówią głowy państw, które mają do tego mniejsze prawo niż Polska.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Andrzej Duda
Andrzej Duda (East News)
d3o7dyn

- Dopominaliśmy się różnymi kanałami dyplomatycznymi, aby przyznano nam głos, jednak tak się nie stało. Sytuacja, w której głos ma prezydent Francji, która kolaborowała z Niemcami i wysyłała Żydów do obozów koncentracyjnych czy prezydent Rosji lub Niemiec, a prezydent Polski nie, jest absurdalna. Dlatego zaprotestowaliśmy - oświadczył na antenie radiowej Jedynki.

Andrzej Duda skrytykował również ideę upamiętnienia wyzwolenia obozu w Auschwitz na izraelskiej ziemi. - To próba stworzenia przeciwwagi dla uroczystości w Auschwitz. Tu jest niewątpliwy polityczny podtekst. Tam mówi się, że najważniejszym gościem będzie Władimir Putin. Absolutnie nie mogę się na to zgodzić. Uważam, że moja nieobecność wywołała istotną dyskusję w międzynarodowych mediach - przekonywał.

d3o7dyn

Prezydent podkreślił, że najważniejsze osoby w państwie pracują nad tym, by świat znał historię Holokaustu i Polski podczas II wojny światowej. - Razem z premierem Morawieckim udzieliliśmy wielu wywiadów w zagranicznych mediach, by ten przekaz trafił do odbiorców na całym świecie. Wkładamy dużo wysiłku, by pokazać prawdę jak najszerzej. W wielu przypadkach znaleźliśmy zrozumienie - zapewnił Duda.

Duda ujawnił, o czym mówiłby w Jerozolimie, gdyby udzielono mu głosu. - Chciałem oddać hołd tym, którzy zginęli i podkreślić, że spośród 6 milionów ofiar połowa była Polakami. Chciałem przypomnieć też o pakcie Stalin-Hitler, na mocy którego później na terenie Polski powstały obozy i miał miejsce Holokaust - powiedział.

Źródło: PR I

d3o7dyn

Zobacz też: Andrzej Duda sobie szkodzi? "Poparcie dla PiS zmaleje"

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d3o7dyn

Podziel się opinią

Share

d3o7dyn

d3o7dyn
Więcej tematów