ŚwiatAmerykański wywiad zlokalizował rakiety Korei Płn. gotowe do wystrzelenia

Amerykański wywiad zlokalizował rakiety Korei Płn. gotowe do wystrzelenia

Amerykański wywiad oraz agencje państw sojuszniczych zlokalizowały dokładne położenie północnokoreańskich rakiet Musudan gotowych do wystrzelenia - poinformował "The Washington Times". Amerykańskie niszczyciele rakietowe obecne w regionie są gotowe na ewentualne przechwycenie pocisków, które byłyby zdolne sięgnąć bazy wojskowej USA na wyspie Guam.

Amerykański wywiad zlokalizował rakiety Korei Płn. gotowe do wystrzelenia
Źródło zdjęć: © AFP | Ed Jones

Według danych wywiadowczych, w ostatnim czasie dwie mobilne rakiety średniego zasięgu Musudan zostały napełnione paliwem i rozmieszczone pomiędzy miastami Wonsan i Hamhung na wschodnim wybrzeżu kraju. Oprócz pary wspomnianych rakiet, do wystrzelenia ma być gotowych także kilka pocisków krótkiego zasięgu Nodong oraz Scud.

Ze względu na sytuację na Półwyspie Koreańskim, tym razem USA i Korea Południowa nie spodziewają się wcześniejszej zapowiedzi ewentualnego wystrzelenia pocisków.

W regionie stacjonują co najmniej cztery niszczyciele rakietowe USA, których pociski SM-3 najprawdopodobniej będą w stanie przechwycić wystrzelone rakiety Korei Północnej, choć niektórzy eksperci twierdzą, że duża prędkość, rozwijana przez Musudany, może stanowić dla nich problem. Dodatkowo, systemy antyrakietowe w rejonie Alaski i Kalifornii są gotowe na odparcie bezpośredniego ataku na Stany Zjednoczone.

Głowice nuklearne w rakietach?

W czwartek "New York Times" informował, że wywiad wojskowy jest "umiarkowanie pewny, że Korea Północna dysponuje bronią jądrową, która może być przenoszona przez rakiety balistyczne". Z raportu wynikało jednak, że sprawność tych rakiet jest raczej niska.

Jednocześnie przedstawiciele USA zadeklarowali, że nie wierzą, by Korea Północna była w stanie dokonać ataku nuklearnego - informowała agencja AFP, powołując się na anonimowego przedstawiciela administracji waszyngtońskiej. - Korea Północna nigdy wcześniej nie miała takich możliwości i nie sądzimy, by miała je teraz - stwierdził przedstawiciel władz USA.

Odnosząc się do informacji podawanych przez amerykańskie media, Pentagon oświadczył, że nie zgadza się ze stwierdzeniem, iż Korea Północna może wystrzelić rakietę z głowicą nuklearną. - Byłoby błędem sądzić, że północnokoreański reżim ma w pełni sprawdzone możliwości tego rodzaju ataku - powiedział rzecznik Pentagonu George Little.

Podobnego zdania jest południowokoreańskie ministerstwo obrony, które oświadczyło, że wątpi, by Korei Północnej udało się zminiaturyzować głowicę jądrową, tak by możliwe było umieszczenie jej na rakiecie.

- Nasza armia ocenia, że Północ nie dokonała jeszcze takiej miniaturyzacji - powiedział rzecznik południowokoreańskiego resortu obrony.

W czwartek, na kilka godzin przed pojawieniem się informacji o tajnym raporcie DIA, minister obrony USA Chuck Hagel oświadczył, że ani Korea Północna, ani Iran nie mają możliwości zaatakowania Stanów Zjednoczonych pociskami rakietowymi z głowicami nuklearnymi.

Hagel wypowiedział się na ten temat na forum komisji sił zbrojnych Izby Reprezentantów. Podkreślił, że nie wierzy, by Korea Północna czy Iran dysponowały pociskami rakietowymi dalekiego zasięgu, które mogłyby wykorzystać do zaatakowania USA bronią masowego rażenia. Nie wykluczył jednak, że w przyszłości kraje te mogą uzyskać taki potencjał.

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)