Amerykańska broń mogła wpaść w ręce Al‑Kaidy. Trwa śledztwo
Jak wynika z reportażu CNN, część amerykańskiego uzbrojenia oraz pojazdów opancerzonych dostarczanych do Arabii Saudyjskiej i Zjednoczonych Emiratów Arabskich dostała się w ręce m.in. jemeńskich bojówek powiązanych z Al-Kaidą. Amerykański Senat przesłuchał w tej sprawie dowódcę wojsk USA na Bliskim Wschodzie, gen. Josepha Votela.
- Musimy się uważnie przyjrzeć zarzutom przedstawionym w reportażu i w tym konkretnym przypadku sprawdzić, co tak naprawdę się stało. Powinniśmy byli to lepiej sprawdzać - powiedział stojący na czele sił USA na Bliskim Wschodzie od kwietnia 2016 roku gen. Votel.
Według doniesień CNN opancerzone pojazdy, które trafiły do Arabii Saudyjskiej i ZEA nie są wykorzystywane, jak zostało zapisane w umowie, przez koalicję antyirańską, ale zostały zakupione "na wolnym rynku" przez wrogie sojuszowi siły. Obecnie mają ich używać m.in. jemeńskie bojówki powiązane z Al-Kaidą oraz salafickie milicje w Jemenie. Jak zaznacza agencja AFP, odsprzedaż bądź użyczenie pochodzącego z USA uzbrojenia musi być każdorazowo uzgodnione z Pentagonem.
- Podchodzimy z największą powagą do zarzutów niewłaściwego użytkowania amerykańskiego wyposażenia obronnego i zamierzamy wszcząć śledztwo natychmiast, gdy tylko pojawią się dowody potwierdzające te podejrzenia - oświadczył rzecznik Pentagonu, Johnny Michael.
Zobacz także: Lider ruchu Biedronia: uczymy się na błędach Palikota i Petru
Na ostatecznym etapie śledztwo ws. amerykańskiego uzbrojenia ma przejąć Departament Stanu. Resort dyplomacji USA czeka obecnie na informacje uzupełniające.
Przypomnijmy, konflikt w Jemenie trwa od 2011 roku, kiedy społeczna rewolta odsunęła od władzy prezydenta Alego Abd Allaha Salaha. Do jego eskalacji doszło w 2015 roku, gdy rozpoczęła się militarna interwencja międzynarodowej koalicji arabska pod wodzą Arabii Saudyjskiej i Zjednoczonych Emiratów Arabskich, która walczy z rebeliantami Huti, wspieranymi przez Iran. Wspierają ją również Stany Zjednoczone. Według ONZ wojna w Jemenie pochłonęła od 2015 r. prawie 10 tys. ofiar. Organizacja szacuje, że obecnie ponad 14 mln Jemeńczyków jest realnie zagrożonych głodem.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl