Trwa ładowanie...

USA: zabito terrorystę z Al-Kaidy, lidera zamachu na USS Cole

Prezydent USA, Donald Trump, poinformował o zabiciu w Jemenie lidera Al-Kaidy stojącego za zamachem na amerykański okręt USS Cole w 2000 roku. - Nasze wspaniałe wojsko wywalczyło sprawiedliwość dla bohaterskich zmarłych i rannych – napisał na Twitterze.

USA: zabito terrorystę z Al-Kaidy, lidera zamachu na USS ColeŹródło: East News
d2nsfxo
d2nsfxo

Operacja USA w Jemenie

We wtorek (1 stycznia) amerykańskie lotnictwo przeprowadziło w Jemenie operację, której celem była kryjówka jednego z autorów zamachu na okręt amerykańskiej marynarki wojennej USS Cole w 2000 roku. Dżamal al-Badawi, członek Al-Kaidy, miał przez ostatnie lata ukrywać się w muhafazie Marib – podaje Rzeczpospolita.

Centralne Dowództwo USA od kilku dni weryfikowało, czy podczas akcji udało się zabić al-Badawiego. Informację potwierdził Donald Trump. - Nasze wspaniałe wojsko wywalczyło sprawiedliwość dla bohaterskich zmarłych i rannych w tchórzliwym ataku na USS Cole. Właśnie zabiliśmy przywódcę tego ataku Dżamala al-Badawiego – napisał na Twitterze prezydent USA. - Nigdy nie zatrzymamy się w naszej walce przeciwko radykalnemu terroryzmowi islamskiemu!" – dodał, zapowiadając, że Stany Zjednoczone nie ustają w wysiłkach w walce z Al-Kaidą.

Zamach na USS Cole w Jemenie

12 października 2000 roku kilkanaście minut po godz. 11 (czasu lokalnego) w Adenie (Jemen) przeprowadzono zamach terrorystyczny na amerykański niszczyciel USS Cole. Do zacumowanego okrętu podpłynęła motorówka wyładowana materiałami wybuchowymi. Na jej pokładzie znajdowało się dwóch zamachowców samobójców. Mężczyźni udając przyjacielskie zamiary, podpłynęli do amerykańskiej jednostki. Łódź po uderzeniu w burtę okrętu eksplodowała, wyrywając dziurę o średnicy około 12 m.

W wyniku zamachu terrorystycznego na USS Cole zginęło 17 amerykańskich marynarzy oraz dwóch zamachowców. 39 marynarzy zostało rannych.

d2nsfxo
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2nsfxo
Więcej tematów