PolskaAmerykańscy Żydzi z wizytą u premiera Millera

Amerykańscy Żydzi z wizytą u premiera Millera

O stosunkach Polski z diasporą żydowską,
zwłaszcza w Stanach Zjednoczonych, o planie wybudowania Muzeum
Historii Żydów w Polsce oraz projekcie ustawy o restytucji mienia
prywatnego rozmawiał w czwartek premier Leszek Miller z delegacją
Komitetu Żydów Amerykańskich (The American Jewish Committee) z
Davidem Harrisem na czele - wynika z komunikatu przesłanego przez służby prasowe premiera.

05.02.2004 20:25

Podczas spotkania poruszano kwestię zaawansowanego już projektu wybudowania w pobliżu Pomnika Bohaterów Getta w Warszawie - Muzeum Historii Żydów. Mówiono też o czerwcowej uroczystości odsłonięcia pomnika upamiętniającego ofiary obozu zagłady w Bełżcu.

Jak napisano w komunikacie, premier Miller podkreślił, że nasz kraj nie powinien być kojarzony tylko jako miejsce Holocaustu, pomimo tego że uczczenie pamięci ofiar Holocaustu jest wspólnym obowiązkiem. "Chodzi o wspólne przedsięwzięcia i wzajemne porozumienie się społeczności, zwłaszcza młodzieży" - podkreślił. David Harris podziękował premierowi za opiekę nad miejscami pamięci Żydów w Polsce. W trakcie spotkania dyskutowano też o ustanowieniu dnia pamięci o Holocauście. Polska zaproponowała 19 kwietnia - rocznicę wybuchu powstania w Getcie Warszawskim.

Premier, biorąc pod uwagę znaczące wpływy polityczne społeczności żydowskiej w USA, zwrócił się też o poparcie polskich postulatów dotyczących radykalnych ułatwień w ruchu wizowym z USA. Zachęcał również do zwiększania inwestycji amerykańskich nad Wisłą.

W trakcie spotkania - podaje komunikat - poruszono ponadto sprawę stosunków izraelsko-palestyńskich oraz sytuacji w Iraku. Premier poinformował o stanowisku Polski w obu tych kwestiach, nawiązując m.in. do wizyty, którą złożył na Bliskim Wschodzie w listopadzie 2003 roku. Wymieniono też poglądy o pracach nad ustawą o restytucji mienia prywatnego.

The American Jewish Committee (AJC) jest jedną z najważniejszych organizacji skupiających Amerykanów żydowskiego pochodzenia. Od 1906 r. działa na rzecz walki z antysemityzmem i promocji kultury żydowskiej w Stanach Zjednoczonych. AJC zrzesza ponad 100 000 członków w 32 oddziałach w Ameryce. Ponadto posiada swoje biura zagraniczne w Jerozolimie, Berlinie, Genewie oraz w Warszawie. AJC jest jednym z głównych partnerów Polski w prowadzonym dialogu ze społecznością żydowską Stanów Zjednoczonych.

Polski oddział AJC, kierowany przez dr. Stanisława Krajewskiego, zajmuje się obserwacją wydarzeń zachodzących w Polsce w sferze stosunków polsko-żydowskich i organizacją wykładów gości amerykańskich pochodzenia żydowskiego na temat judaizmu w seminariach katolickich. Prowadzi również program edukacyjny dotyczący zagadnień politycznych, społecznych i kulturalnych dla młodych liderów życia publicznego Polski i amerykańskich środowisk żydowskich.

Źródło artykułu:PAP
spotkanieusażydzi
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)