Trwa ładowanie...

Amerykańscy żołnierze już na Ukrainie

Do Jaworowa pod Lwowem przybyła grupa niemal trzystu amerykańskich wojskowych. Doszło do tego we wtorek i środę, jednak amerykańska armia poinformowała o tym później w wydanym oświadczeniu. Amerykanie wezmą udział w manewrach, które rozpoczną się w poniedziałek.
Share
Amerykańscy żołnierze już na Ukrainie
Źródło: AFP
d4mdjha

Żołnierze spędzą na Ukrainie pół roku. Należą do amerykańskiej 173. Brygady Powietrznodesantowej, która stacjonuje we Włoszech, w okolicach Vicenzy.

Mają szkolić 900 żołnierzy ukraińskiej Gwardii Narodowej, w tym należące do niej bataliony ochotnicze, na przykład Azow. Gwardia walczy z prorosyjskimi separatystami na wschodzie kraju.

Ukraińcy zostaną rozbici na grupy po 300 osób. Każda z nich będzie ćwiczyła osiem tygodni. Potem odbędą się wspólne manewry.

d4mdjha

Amerykanie zostawią dla Ukraińców środki obronne, między innymi, kamizelki oraz urządzenia służące do komunikacji.

Na wschodzie Ukrainy wciąż jest niespokojnie. W pierwszej połowie nocy zanotowano 15 ostrzałów, w tym 4 razy z zabronionych przez mińskie porozumienia z połowy lutego moździerzy kalibru 120 milimetrów.

NATO apeluje o nienaruszanie mińskich porozumień

W czwartek sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg wyraził zaniepokojenie nowymi aktami przemocy na wschodzie Ukrainy i zaapelował do obu stron konfliktu o przestrzeganie rozejmu i wdrożenie porozumień z Mińska. Wezwał Moskwę, by nie destabilizowała sytuacji na Ukrainie.

d4mdjha

- Jesteśmy bardzo zaniepokojeni wzrostem przemocy na wschodniej Ukrainie, gdzie zauważamy więcej przypadków naruszania rozejmu - powiedział dziennikarzom szef NATO podczas wizyty w Islandii.

- Odnotowujemy też więcej ruchów ciężkiego sprzętu, toteż, oczywiście, jesteśmy bardzo zaniepokojeni podkopywaniem rozejmu i wszystkich mińskich ustaleń - oświadczył Stoltenberg.

- Apeluję też do Rosji, by przestała wspierać separatystów i podjęła wszelkie starania, by wpłynąć na nich, aby przestrzegali rozejmu i wycofali uzbrojenie z linii frontu - dodał szef NATO. - Rosja w dalszym ciągu destabilizuje sytuację zarówno na Ukrainie, jak i w jej sąsiedztwie - zaznaczył Stoltenberg na konferencji prasowej w Reykjaviku.

Zgodnie z zawartymi 12 lutego w Mińsku porozumieniami pokojowymi na wschodzie Ukrainy już od 15 lutego miało obowiązywać zawieszenie broni. Następnie z obu stron linii walk w ciągu 14 dni miało być wycofane ciężkie uzbrojenie i wytyczona strefa buforowa o szerokości od 50 do 70 km.

d4mdjha

Termin ten nie został dotrzymany; później strony konfliktu informowały co prawda o wycofaniu ciężkiej broni, lecz specjalna misja OBWE, która 13 kwietnia przyjechała do Doniecka, informowała, że była świadkiem zaciętych walk separatystów Donieckiej Republiki Ludowej (DRL) z siłami ukraińskimi wokół Doniecka. Wg OBWE była to wymiana ognia z użyciem czołgów, ciężkiej artylerii, granatników, moździerzy w różnych miejscach.

Zobacz również wideo: Spotkanie na ukraińskim froncie

d4mdjha

Podziel się opinią

Share
d4mdjha
d4mdjha
Więcej tematów