Trwa ładowanie...

Amerykanie wybierają też Izbę Reprezentantów

Amerykanie wybierają nie tylko prezydenta, ale także Izbę Reprezentantów, jedną trzecią składu Senatu, 13 gubernatorów oraz członków legislatur stanowych i lokalnych. W kilku stanach odbywają się też plebiscyty w takich sprawach, jak legalizacja związków homoseksualnych czy marihuany.

Amerykanie wybierają też Izbę ReprezentantówŹródło: PAP/EPA, fot: Dennis M. Sabangan
dhfqg84
dhfqg84

Czytaj także: <a href="http://wiadomosci.wp.pl/najbardziej-skomplikowane-wybory-swiata-6032744794231425a">Najbardziej skomplikowane wybory świata</a>

(fot. WP.PL)
Źródło: (fot. WP.PL)

Według prognoz amerykańskich sieci telewizyjnych, Republikanie utrzymają kontrolę w Izbie Reprezentantów, a Demokraci w Senacie.

To, kto będzie miał większość w Izbie Reprezentantów, mogłoby okazać się istotne w przypadku, gdyby obaj kandydaci zdobyli taką samą liczbę głosów elektorskich. Wtedy do gry wkracza Izba Reprezentantów.

dhfqg84

Wybory amerykańskie maja bowiem charakter pośredni; wyborcy w każdym stanie głosują na elektorów popierających danego kandydata. Elektorzy są potem zobowiązani - w większości stanów pod groźbą kary - do głosowania na zwycięzcę w danym stanie.

Kolegium Elektorskie zbierze się 17 grudnia i to ono przypieczętuje wybór prezydenta. Gdyby głosy w Kolegium rozłożyły się po równo (269 dla każdego z kandydatów), o wyborze prezydenta decydowałaby w głosowaniu Izba Reprezentantów, a o wyborze wiceprezydenta - Senat - gdzie z kolei większość mieli dotychczas Demokraci. Według prognoz telewizji CNN, Demokraci utrzymają większość w Senacie.

dhfqg84
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dhfqg84
Więcej tematów