Trwa ładowanie...

Amerykanie przeniosą dowództwo z Niemiec do Polski

Pentagon planuje przenieść dowództwo szczebla dywizji dla działań w Europie z niemieckiego Baumholder do Poznania – ustalił portal Defence24.pl. Oznacza to, że działania amerykańskich wojsk w Europie Środkowo-Wschodniej będą koordynowane z Polski.

Share
Amerykanie przeniosą dowództwo z Niemiec do Polski
Źródło: US Army, fot: Steven Galimore
d2fwl6b

Amerykanie zamierzają niebawem przenieść dowództwo szczebla dywizyjnego dla działań w Europie z Niemiec do Polski. Jak poinformował Defence24.pl MSG Brent M. Williams, Public Affairs Officer Mission Command Element dla operacji Atlantic Resolve, jednostka Mission Command Element ma być relokowana z Baumholder w Niemczech do Poznania w Polsce.

Ma to zwiększyć efektywność prowadzonych operacji. Jest też kolejnym dowodem na kluczową rolę Polski na wschodniej flance i zacieśnianie współpracy z USA.

Zobacz też wdeo: Tego o Macierewiczu mogłeś nie wiedzieć

W praktyce oznacza to, że działania wojsk lądowych USA w Europie Środkowo-Wschodniej będą koordynowane właśnie z Polski. Mission Command Element to jednostka dowodzenia szczebla dywizyjnego dla US Army Europe, powstała w 2015 roku na bazie struktur 4 Dywizji Piechoty stacjonującej na stałe w Stanach Zjednoczonych.

d2fwl6b

Brent M. Williams w przesłanym oświadczeniu podkreśla, że przeniesienie jednostki dowódczej z Niemiec do Polski podyktowane jest przede wszystkim chęcią wzmocnienia zdolności manewrowania wojskami, i wreszcie zwiększenia przygotowania do realizacji na zagrożenie. Amerykanie postrzegają więc ten ruch jako realne i wydatne wzmocnienie zdolności operacyjnych.

Służby prasowe US Army nie ujawniają na razie szczegółów podjętej decyzji.

- Stajemy się coraz silniejszym sojusznikiem USA i NATO - powiedział w TVP Info poseł PiS Michał Dworczyk.

d2fwl6b

Podziel się opinią

Share
d2fwl6b
d2fwl6b
Więcej tematów