Trwa ładowanie...
d3o9ti2

Ambasador Rosji przy ONZ Witalij Czurkin nie żyje

Zmarł stały przedstawiciel Rosji przy ONZ Witalij Czurkin. Informację o jego śmierci przekazał w komunikacie rosyjski resort spraw zagranicznych. Zaznaczono, że dyplomata zmarł nagle w trakcie pełnienia swoich obowiązków.
Share
Witalij Czurkin
Witalij CzurkinŹródło: AFP, Fot: KENA BETANCUR
d3o9ti2

MSZ Rosji podaje, że Czurkin zmarł w budynku rosyjskiego przedstawicielstwa dyplomatycznego w Nowym Jorku. Resort nie informuje o przyczynie zgonu. Według nieoficjalnych źródeł był to zawał serca.

- Był wybitnym człowiekiem i wielkim dyplomatą naszych czasów. To szokująca wiadomość - powiedziała Maria Zacharowa, rzeczniczka MSZ Rosji.

Kondolencje najbliższym zmarłego przekazali prezydent Władimir Putin i szef MSZ Siergiej Ławrow, a także przedstawiciele innych krajów akredytowani przy Organizacji Narodów Zjednoczonych.

d3o9ti2

Witalij Iwanowicz Czurkin skończyłby we wtorek 65 lat.

Do dyplomacji Czurkin trafił już w czasach Związku Radzieckiego. Ambasadorem Rosji w ONZ i przy Radzie Bezpieczeństwa ONZ był od kwietnia 2006 roku. W ostatnich latach dał się poznać jako obrońca rosyjskiego stanowiska w sprawie wojny w Donbasie, aneksji Krymu i sytuacji w Syrii.

Wcześniej był ambasadorem Rosji w Belgii i Kanadzie, a przedtem - rzecznikiem, a następnie wiceszefem MSZ. Pełnił też funkcję przedstawiciela prezydenta Rosji podczas negocjacji w sprawie byłej Jugosławii.

d3o9ti2

Podziel się opinią

Share
d3o9ti2
d3o9ti2
Więcej tematów