Trwa ładowanie...

Ambasada RP interweniuje ws. drogi na Monte Cassino

Ambasada RP we Włoszech w liście do władz miasta Cassino wyraziła zaniepokojenie możliwością zmiany statusu na prywatny publicznej drogi prowadzącej do pomników i miejsc upamiętniających walki polskich żołnierzy na Monte Cassino.

Share
Ambasada RP interweniuje ws. drogi na Monte Cassino
Źródło: PAP/EPA, Fot: PAP/EPA
d1j1pqj

Polska placówka dyplomatyczna w liście zaznaczyła, iż pozytywne rozpatrzenie wniosku o zmianę klasyfikacji drogi spowodowałoby ograniczenie dostępu do pomników na terenie, gdzie walczył II Korpus Polski. Ponadto znajdują się tam pomniki nierozerwalnie związane z polskim cmentarzem wojennym, "bliskim narodowi polskiemu". Jak podkreślono w liście, pomniki II Korpusu zostały wymienione w porozumieniu rządów obu krajów o opiece nad cmentarzami wojennymi, podpisanym w Rzymie w 2012 roku.

Ambasada podjęła te oficjalne starania w reakcji na inicjatywę Związku Polaków we Włoszech, który zbiera podpisy pod petycją do burmistrza miasta Cassino Carlo Marii d'Alessandro o to, aby odrzucił wniosek dzierżawcy terenów w rejonie znanym pod nazwą Albaneta o prywatyzację drogi. Ten sam dzierżawca przed prawie dwoma laty urządził na wzgórzu, w pobliżu polskiego cmentarza wojennego "wioskę świętego Mikołaja". Jarmark ten został zamknięty po protestach ambasady RP i Polonii.

d1j1pqj

Podkreślono, że Monte Cassino i ofiara tysięcy polskich żołnierzy są także symbolem bliskich więzi włosko-polskich. Ambasada zwróciła uwagę na to, że w zeszłym roku włoskie Ministerstwo Kultury uznało specjalny status obszaru Albanety i zaapelowało do lokalnych władz o to, by nie podejmowały inicjatyw uniemożliwiających jego ochronę.

Wniosek o zmianę statusu z drogi użytku państwowego na drogę użytku prywatnego ma zostać rozpatrzony przez komisję władz gminy w poniedziałek.

Źródło: PAP

d1j1pqj

Podziel się opinią

Share
d1j1pqj
d1j1pqj
Więcej tematów