Trwa ładowanie...

Amantadyna. Adam Niedzielski mówi o "skutku ubocznym"

Amantadyna lekiem na COVID-19? Taki postulat przedstawił wiceminister sprawiedliwości Marcin Warchoł, który miał samowolnie przyjąć lek i szybko wyzdrowieć. Minister zdrowia Adam Niedzielski tonuje jednak apel polityka. I ma ku temu powody.

Amantadyna. Adam Niedzielski stwierdził, że w ostatnim czasie chorzy na Parkinsona mieli utrudniony dostęp do lekuAmantadyna. Adam Niedzielski stwierdził, że w ostatnim czasie chorzy na Parkinsona mieli utrudniony dostęp do lekuŹródło: PAP
dupo1nh

- Amantadyna jest lekiem przeznaczonym przede wszystkim dla chorych na Parkinsona (...). Różne wykorzystywanie tego leku w innych celach niestety ograniczyło dostępność dla tych, którzy powinni ten lek otrzymywać - powiedział w rozmowie z Polsat News Adam Niedzielski.

Minister zdrowia zlecił Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji dokonanie przeglądu literatury i badań, tak by sprawdzić, czy można dopuścić amantadynę do stosowania u chorych na koronawirusa. - Niestety Agencja takich dowodów nie znalazła (...). Dlatego nie możemy wydać zalecenia do leczenia - powiedział.

Zaznaczył też, że choć pojawiają się sygnały dotyczące jej skuteczności w leczeniu COVID-19, to w trakcie pandemii "było już wiele leków, które stawały się sensacyjnym złotym środkiem na wyleczenie koronawirusa".

Zobacz też: Amantadyna - lek na COVID? Włodzimierz Czarzasty o wyznaniu Marcina Warchoła: to jest głupota

Jak zaznaczył, mimo wszystko właśnie rozpoczynają się kolejne prace Agencji Badań Medycznych w zakresie badania amantadyny pod kątem użyteczności w terapii osób z COVID-19.

dupo1nh

Szczepienia na COVID-19. Adam Niedzielski: "namawiamy wszystkich"

- Szczepienia są dobrowolne. Chcemy przekonywać do tego, że szczepienie jest bezpieczne i jest najlepszym rozwiązaniem (...). Dlatego namawiamy wszystkich, niezależnie od tego, czy ktoś przechodził COVID-19, czy nie - powiedział w rozmowie z Polsat News Adam Niedzielski.

Minister zdrowia uznał, że przeciwciała utrzymują się "pewnie około 3 miesięcy w organizmie". Zapewnił też, że zainteresowanie szczepieniami na grypę wśród medyków było duże. - Liczę na odpowiedzialną postawę lekarzy i pielęgniarek - zaznaczył Niedzielski w kontekście szczepień na COVID-19.

W trakcie programu padło pytanie, czy osoby zaszczepione będą zwolnione z obowiązku noszenia maseczki. - Nie mamy jeszcze takiego uzgodnienia - przyznał. Niedzielski przyznał, że sposób weryfikowania osób zaszczepionych byłby tu problemem.

I dodał , że osoba zaszczepiona nie będzie podlegała pewnym obostrzeniom, m.in. kwarantannie po powrocie z zagranicy.

dupo1nh

Źródło: Polsat News

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
dupo1nh
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dupo1nh
Więcej tematów