Trwa ładowanie...
17-06-2004 17:35

Alkohol zabija młodych Europejczyków

Każdego roku ok. 55 tys. młodych Europejczyków traci życie na skutek nadużywania alkoholu - wynika z danych Eurocare, instytucji zajmującej się problemami związanymi z nadużyciem alkoholu w Europie.

Alkohol zabija młodych EuropejczykówŹródło: AFP
d1aok0z
d1aok0z

O założeniach wspólnej polityki i problemów alkoholowych w Europie rozmawiają w Warszawie w dniach 16-19 czerwca uczestnicy konferencji "Budowanie pomostów. Tworzenie polityki alkoholowej w powiększonej Europie". Konferencję zorganizowała Państwowa Agencja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych (PARPA) oraz Eurocare.

Doradca Eurocare, międzynarodowy konsultant ds. zdrowia publicznego dr Peter Anderson, wskazał na trzy obszary, na jakich realizowana powinna być wspólna polityka alkoholowa w Europie. "Należy dążyć do ustanowienia równych limitów dopuszczalnego stężenia alkoholu we krwi we wszystkich krajach UE. Także kary za przekroczenie tych limitów powinny być zrównane" - powiedział Anderson. "Wszystkie państwa UE powinny przyjąć takie same, surowe ograniczenia reklamy i promocji napojów alkoholowych. Potrzebujemy spójnych regulacji dotyczących działań marketingowych przemysłu alkoholowego" - przekonywał.

Także polski problem

"Odpowiednia polityka akcyzowa może mieć duży wpływ na spadek spożycia alkoholu. Przepisy dotyczące podatków od sprzedaży napojów alkoholowych powinny być spójne w krajach europejskich" - podkreślił Anderson.

"Europa dopiero 2 lata temu odkryła, że ma problem z alkoholem. My w Polsce odkryliśmy to już dawno. W dziedzinie polityki alkoholowej mamy duży dorobek, a nasze rozwiązania mogą okazać się modelowe" - podkreślił dyrektor PARP-y prof. Jerzy Mellibruda. "Polski system rozwiązywania problemów alkoholowych jest zdecentralizowany, dużą rolę odgrywają w nim samorządy i organizacje pozarządowe. Także polskie doświadczenia na polu programów profilaktycznych i terapeutycznych, pomocy rodzinom dotkniętych problemem alkoholizmu mogą zostać wykorzystane przez inne kraje europejskie" - dodał Mellibruda.

d1aok0z

Niższe ceny, wyższe spożycie

Mellibruda przypomniał, że "Polska, wstępując w struktury unijne, udostępniła swój rynek dla europejskich producentów alkoholu. Zniesienie ceł na napoje alkoholowe spowodować może obniżenie cen niektórych alkoholi, a co za tym idzie zwiększenie spożycia".

Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) Europa ma najwyższe spożycie alkoholu na świecie. W większości krajów europejskich roczne spożycie alkoholu na jednego mieszkańca wynosi powyżej 2 l czystego alkoholu. Według PARP-y, w Polsce w rodzinach z problemem alkoholowym żyje 3-4 mln ludzi, w tym 800 tys. osób uzależnionych, 1,5 mln współuzależnionych, 1,5-2 mln dzieci alkoholików.

d1aok0z
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1aok0z
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj