Alert RCB. Jednostka ostrzega przed rosyjską dezinformacją
"Kontrolowany przez Rosję aparat wpływu kontynuuje działania dezinformacyjne przeciwko Polsce" - ostrzega za pośrednictwem mediów społecznościowych Rządowe Centrum Bezpieczeństwa. Jednostka pomiędzy 9 a 18 stycznia monitorowała przekazy Federacji Rosyjskiej dotyczące polskiej polityki wschodniej.
RCB monitorowało rosyjską aktywność informacyjną, "opartą na manipulacji i dezinformacji nt. polskiej polityki wschodniej". Centrum Bezpieczeństwa w opublikowanym komunikacie przedstawiło również przykłady narracji, które pojawiały się w przekazach Federacji Rosyjskiej w ostatnich dniach.
RCB ostrzega. Agresywna dezinformacja ze strony Rosji
Zgodnie z informacjami opublikowanymi przez Rządowe Centrum Bezpieczeństwa, rosyjska narracja opierała się na czterech punktach. Manipulacje skupiły się m.in. na informacji, że "Polska narzuca NATO swoją koncepcję agresywnej polityki wobec Rosji, która jest sprzeczna z interesem sojuszu".
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Własna rzeczywistość Putina. Tak działa kremlowska propaganda
Kolejna teza, powielana przez rosyjską propagandę wskazuje, że "Polska kontynuuje masowe szkolenia wojskowe obywateli, co dowodzi ofensywnym planom Warszawy" - dezinformacja ta pojawiała się często w przekazach Rosji. Dodatkowo kremlowska narracja skupia się na "publicznym potwierdzeniu" planów aneksji ziem zachodniej Ukrainy i Białorusi. W ostatnich dniach rosyjska propaganda za pośrednictwem kanałów Telegram rozpowszechniała spreparowane zdjęcia, przedstawiające fałszywą mapę pogodową, z "polskiej telewizji". Ostatnią informacją, na którą zwraca uwagę Rządowe Centrum Bezpieczeństwa, jest ta, dotycząca "nieprzemyślanej polityki" wspierania Ukrainy, która "doprowadziła polską armię do utraty zdolności bojowych". Informacje, przekazywane przez kanały kontrolowane przez Federację Rosyjską są zmanipulowane - RCB apeluje, by nie ulegać fałszywej narracji.
Alert Rządowego Centrum Bezpieczeństwa. #DisInfoRadar. Jak chronić się przed dezinformacją?
O tym, jak nie ulegać fałszywym informacjom, RCB informuje na rządowych stronach. "Dezinformacja w sieci staje coraz bardziej powszechna i jest istotnym elementem wywierania wpływu, dlatego warto wiedzieć, jak się przed nią bronić". W przygotowanym przez jednostkę poradniku, przedstawiono ABC przeciwdziałania dezinformacji, które może pomóc w rozpoznaniu i nieuleganiu manipulacjom:
- zawsze sprawdzaj źródło informacji - dobrze również potwierdzić wiadomość w kilku niezależnych źródłach
- blokuj fałszywe konta
- czytaj całe artykuły
- sprawdź datę publikacji artykułu
- edukuj innych
- walcz z hejtem
- kieruj się faktami
- łącz informacje z różnych źródeł
- miej świadomość o próbach manipulacji
- nie rozpowszechniaj niesprawdzonych newsów
- pamiętaj, że emocje są złym doradcą.
Warto również uświadomić sobie cel rozpowszechniania fałszywych wiadomości. "Celem [dezinformacji - przyp. red.] jest zniekształcenie naszego postrzegania i wpływ na naszą decyzję" - informuje RCB.
Bądź na bieżąco z wydarzeniami w Polsce i na wojnie w Ukrainie klikając TUTAJ.