Trwa ładowanie...
d3fvu3j
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Aleksis Cipras zaprzysiężony jako nowy premier Grecji

Lider lewicowej populistycznej partii SYRIZA Aleksis Cipras został zaprzysiężony na nowego premiera Grecji. Cipras desygnowany na premiera przez prezydenta Karolosa Papuliasa jest najmłodszym od 150 lat szefem greckiego rządu.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Aleksis Cipras zaprzysiężony jako nowy premier Grecji
(AFP, Fot: Orestis Panagiotou)
d3fvu3j

40-letni polityk, jak zauważają agencje, zerwał z tradycją i składając przysięgę nie odwołał się do Boga.

Cipras, którego partia zwyciężyła w niedzielnych wyborach parlamentarnych, przyrzekł, że będzie przestrzegać konstytucji i służyć interesom greckiego narodu.

Ceremonia odbyła się w pałacu prezydenckim w obecności głowy państwa.

d3fvu3j

SYRIZA wygrała niedzielne przedterminowe wybory parlamentarne z poparciem 36,34 proc. - po przeliczeniu 99,8 proc. głosów.

W skład rządzącej koalicji wejdzie także prawicowa partia Niezależni Grecy, którą poparło około 4,75 procent wyborców.

Porozumienie koalicyjne między liderami SYRIZY i Niezależnych Greków zostało podpisane przed południem. Nieznany jest jeszcze podział stanowisk w rządzie.

Nowy rząd musi wystąpić z wnioskiem o wotum zaufania do parlamentu w ciągu piętnastu dni od przysięgi premiera.

d3fvu3j

Zobacz również wideo: Wybory w Grecji wygrywa lewicowa SYRIZA

d3fvu3j

Podziel się opinią

Share

d3fvu3j

d3fvu3j
Więcej tematów