Aleksiej Nawalny
Aleksiej Nawalny to w ostatnich latach najbardziej znany rosyjski opozycjonista. Jest także prawnikiem, publicystą i działaczem politycznym i więźniem politycznym, którego Kreml za wszelką cenę chciał wyeliminować.
Data urodzenia: | 04.06.1976 (wiek: 48 lat) |
Miejsce urodzenia: | Butyń |
Życiorys
Aleksiej Nawalny urodził się 4 czerwca 1976 roku. Jest jednym z najbardziej znanych na arenie międzynarodowej rosyjskich opozycjonistów. Ukończył dwa fakultety: prawo i finanse ze specjalizacją w operacjach giełdowych i papierach wartościowych.
W swej działalności politycznej i społecznej początkowo związany z partią Jabłoko. Następnie zdecydował się na prowadzenie działań na własną rękę. Ta działalność opierała się na wykupywaniu niewielkich pakietów akcji koncernów państwowych w celu uzyskania możliwości domagania się szczegółowych raportów z działalności spółek.
Odnalezione nieprawidłowości publikował w Internecie, wskazując na liczne przykłady malwersacji i korupcji. Po wyborach parlamentarnych w 2011 roku zaangażował się w protesty. W czasie jednej z pierwszych demonstracji został zatrzymany i na 15 dni trafił do aresztu.
Działalność polityczna
W czerwcu 2012 roku został wybrany do rady nadzorczej Aerofłotu, gdzie miał zamiar walczyć z korupcją w przedsiębiorstwie. Po dwóch latach przestał pełnić tę funkcję. Miesiąc później został skazany na pięć lat więzienia. Według sądu działalność polityka w w państwowej spółce Kirowles przynosiła jej straty.
Wówczas na ulicach Moskwy i Petersburga odbyły się demonstracje wyrażające poparcie dla Nawalnego. W październiku sąd drugiej instancji podtrzymał wyrok, jednakże zawiesił wykonanie kary na okres pięciu lat.
W lutym 2016 roku Europejski Trybunał Praw Człowieka uznał, że w toku postępowania przed rosyjskim sądem naruszono prawa Nawalnego do sprawiedliwego procesu.
W 2013 roku wziął udział w wyborach na mera Moskwy. Zajął drugie miejsce, zdobywając 27,24 proc. głosów. Polityk nie uznał wyników wyborów i żądał przeprowadzenia drugiej tury. Sąd oddalił jego wniosek o unieważnienie wyborów.
Otrucie
Przeprowadził wiele wieców antykorupcyjnych. W kwietniu 2017 roku przed biurem Fundacji Walki z Korupcją Nawalnego zaatakowali nieznani sprawcy, którzy polali mu twarz zielenią brylantową. W wyniku tego zdarzenia, opozycjonista miał utracić w 80 procentach zdolność widzenia w prawym oku. O atak oskarżył Kreml.
Z kolei 20 sierpnia 2020 podczas lotu z Tomska do Moskwy Aleksiej Nawalny doznał nagłego i głębokiego pogorszenia stanu zdrowia, z powodu którego trafił do szpitala w Omsku, gdzie samolot wykonał awaryjne lądowanie. Wstępna diagnoza lekarska stwierdziła "zatrucie niezidentyfikowanym środkiem psychodysleptycznym". Współpracownicy Nawalnego przypuszczali, że mógł on zostać otruty.
Nawalny został w stanie śpiączki przewieziony drogą lotniczą na leczenie z Omska do Berlina. 2 września rząd Niemiec poinformował, że przeprowadzone przez niemieckie laboratorium wojskowe badania próbek pobranych od Nawalnego, wykazały obecność bojowego środka trującego z grupy nowiczoków.
Więzień polityczny
W styczniu 2021 roku wrócił do Rosji i to pomimo gróźb dotyczących jego aresztowania. Podczas kontroli paszportowej został aresztowany. Amnesty International określiło Nawalnego więźniem sumienia i zaapelowało o jego uwolnienie.
Przez rosyjskie władze Nawalny został uznany za "ekstremistę" i "terorrystę". Został skazany na 9 lat pobytu w kolonii karnej o zaostrzonym rygorze za oszustwo oraz obrazę sądu.
Komentarze