Trwa ładowanie...
d19s312

Aleksander Kwaśniewski z wizytą w Zagrzebiu

Polska i Chorwacja mają wspólne strategiczne cele - członkostwo obu krajów w Unii Europejskiej - tak mówili prezydenci Kwaśniewski i Mesić w Zagrzebiu. W piątek Aleksander Kwaśniewski rozpoczął pierwszą oficjalną wizytę w Chorwacji.

Share
d19s312

Po rozmowie z Kwaśniewskim prezydent Chorwacji Stipe Mesić mówił, że oba kraje mają wspólny strategiczny cel - członkostwo w Unii Europejskiej. Jednocześnie Chorwacja chciałaby skorzystać z polskich doświadczeń w negocjacjach o członkostwo w NATO. Jak wcześniej zapowiedział Andrzej Majkowski, doradca prezydenta do spraw międzynarodowych, Aleksander Kwaśniewski wyraził poparcie Polski dla dążeń Chorwacji do struktur euroatlantyckich i środkowoeuropejskich.

Obaj prezydenci stosunki polityczne między Polską i Chorwacją ocenili jako najwyższe z możliwych. Gorzej wypadła ocena współpracy gospodarczej. W ubiegłym roku wymiana handlowa między obu krajami wyniosła niewiele ponad 116 mln dolarów, w tym polski eksport osiągnął ponad 93 mln, a import 22,5 mln USD. Saldo dodatnie dla Polski przekroczyło 70 mln dolarów.

Kwaśniewski wyraził nadzieję, że w najbliższym czasie zostanie zawarta umowa o wolnym handlu między Polską a Chorwacją. Jednak już w tej chwili, dzięki obecności na naszym rynku takich firm jak "Pliva" i "Podravka", Polska stała się rynkiem największych inwestycji zagranicznych Chorwacji.(mon,kar)

d19s312

Podziel się opinią

Share
d19s312
d19s312
Więcej tematów