Trwa ładowanie...

Aleksander Kwaśniewski uderza w Jarosława Kaczyńskiego. Seria epitetów

Prezes PiS pod ostrzałem byłego prezydenta. Zaczęło się od Radia Zet, na antenie którego Kwaśniewski stwierdził, że Kaczyński od lat uważa, iż jest "lepszego sortu". - Prezes Kaczyński ma głębokie przekonanie, że urodził się z lepszymi genami, w lepszym miejscu i ma predyspozycje do mówienia takich rzeczy - mówił były prezydent. Potem, w TOK FM, wyraził przekonanie, że rząd PiS to tylko "epizod historyczny".

Share
Aleksander Kwaśniewski uderza w Jarosława Kaczyńskiego. Seria epitetów
Źródło: WP, fot: Konrad Żelazowski
d4dr12q

Komentarz Kwaśniewskiego to pokłosie słów, które padły z ust prezesa PiS podczas środowej debaty w Sejmie, dotyczącej wniosku o odwołanie marszałka Marka Kuchcińskiego. - Tak, jesteśmy ludzkimi panami, bo jesteśmy panami, w przeciwieństwie do niektórych - powiedział Kaczyński.

Były prezydent nie ma wątpliwości - to "buńczuczna wypowiedź o wyższości własnej nad innymi", która - zdaniem Kwaśniewskiego - będzie zapamiętana. - Nie ma władzy na wieki, nie ma rządów, które przetrwały wszystko - podkreślił były prezydent w Radiu Zet.

Kwaśniewski zdradził, że nigdy nie zapomni obecnej władzy sformułowania "Polska w ruinie". - To stwierdzenie nieprawdziwe i nie fair. Kłamstwo, które pomogło im wygrać, ponieważ czerpią garściami z kasy zgromadzonej przez ostatnie lata - tłumaczył.

d4dr12q

W ocenie prezydenta, jeżeli PiS jest przekonany, że nie ma z kim przegrać, to przegra szybciej, niż później.

"Polacy nie wcisną się w nową dyktaturę"

Kwaśniewski kontynuował wątek w TOK FM. Jednoznacznie stwierdził, że rządy PiS mu nie podobają się, ale daleki był od straszenia Polaków wizją dyktatury. - Jestem absolutnie przekonany, że Polacy - z ich indywidualizmem - nie dadzą się wcisnąć w nową dyktaturę, żeby nie wiem jak ona była opakowana i nie wiem jak mieszała ludziom w głowach - mówił były prezydent.

Wyraził przekonanie, że rządy PiS to tylko "epizod historyczny", choć nie wykluczył, że że Prawo i Sprawiedliwość nie odda władzy po następnych wyborach parlamentarnych.

- Lekarstwem, które może najsilniej przeciwdziałać dyktaturze, jest społeczeństwo obywatelskie. Ono jest w Polsce silniejsze niż na Węgrzech i wielu innych krajach. To wszystko jest do odrobienia - mówił Kaczyński.

d4dr12q

Oburzeni kontra obrońcy. Burza po słowach prezesa

Nie tylko Aleksander Kwaśniewski wyraził oburzenie słowami Kaczyńskiego o "ludzkich panach". Wypowiedź natychmiast wywołała falę krytyki. "Dawka pogardy i arogancji nawet jak na PiS nieprawdopodobna" - grzmiali posłowie opozycji.

Z drugiej strony, nie brakowało obrońców prezesa PiS. - Ważny jest kontekst, w jakim to padło - podkreślał w rozmowie z WP poseł PiS Stanisław Pięta, a Tadeusz Cymański (Solidarna Polska) apelował: "Nie dajmy się zwariować".

Słowa Kaczyńskiego - w charakterystycznym dla siebie stylu - tłumaczyła w środę wieczorem na Facebooku posłanka Krystyna Pawłowicz. Do dyskusji włączyła się też szefowa "Wiadomości" Marzena Paczuska, jednoznacznie dając wyraz swoim sympatiom politycznym.

d4dr12q

Podziel się opinią

Share
d4dr12q
d4dr12q
Więcej tematów