Trwa ładowanie...

Aleksander Kwaśniewski u Sławomira Sierakowskiego: zabiegi o spotkanie z Tatianą Anodiną są niezrozumiałe

- Niezrozumiałe są zabiegi o spotkanie z Anodiną. Chyba, że to zapowiedź czegoś, co politycznie byłoby naprawdę rewolucyjne - pierwszy kroczek do weryfikacji stosunku obecnej ekipy rządowej do Rosji - mówił w programie "WP rozmowa" były prezydent Aleksander Kwaśniewski. Podkreślił jednak, że nie spodziewa się takiego obrotu wydarzeń.

d2xu9r2
d2xu9r2

We wtorek Międzypaństwowy Komitet Lotniczy, którego szefową jest Tatiana Anodina, oficjalnie poinformował, że zgodziła się ona na spotkanie z szefem podkomisji polskiego MON badającej katastrofę smoleńską Wacławem Berczyńskim i że data spotkania zostanie określona.

MAK badał katastrofę smoleńską i w styczniu 2011 r. przedstawił swój raport. Za przyczyny tragedii MAK uznał m.in. błędy w pilotażu, zły dobór załogi, złamanie przepisów lotniczych, obecność osób postronnych w kabinie pilotów, zlekceważenie ostrzeżeń, braki w wyszkoleniu załogi i złą organizację lotu. Żadne z wytkniętych uchybień nie obciąża strony rosyjskiej.

Kwaśniewski ocenił w rozmowie z Sierakowskim, że w sprawie katastrofy smoleńskiej wszyscy się już "zaplątali o swoje nogi". - W tej chwili bardziej chodzi o podtrzymywanie samego nastroju smoleńskiego, religii - dodał.

W przekonaniu byłego prezydenta, bardzo źle się stało, że zaraz po katastrofie zarówno prace prokuratury były tak utajnione, że właściwie o niczym nie poinformowała, jak i prace komisji Millera pozostały bez odpowiedniego nagłośnienia, czy konfrontacji z poglądami zwolenników mitologii smoleńskiej.

d2xu9r2

- Zostało wytraconych kilka lat, gdzie Tusk i PO wierzyli, że rozsądek musi zwyciężyć. Póki co, zwycięża - 26 proc. wierzy w zamach, a reszta nie. To jest ciągle większość po stronie racjonalnej. Ale to się może zmienić. Proszę pamiętać, że żyjemy w kraju, gdzie oczekiwanie i gotowość akceptacji teorii spiskowych i mitów jest wysoka - mówił Kwaśniewski. Jego zdaniem, szef MON Antoni Macierewicz "buduje religię smoleńską".

- Cynicznie czy fanatycznie? On w to naprawdę wierzy czy to jest zlecenie albo wysługiwanie się prezesowi? - pytał Sierakowski.

- Nie znam go tak dobrze, ale obawiam się, że to może być połączenie jednego z drugim. Mogę sobie wyobrazić, że ktoś jest tak bardzo zafiksowany w sprawach Rosji czy w sprawie spisku, że przyjmuje, iż nie mogło się inaczej wydarzyć. Dwa - później konsekwencje tego są cynicznie eksploatowane (..) To może być taka wybuchowa i niebezpieczna mieszanka - stwierdził Gość "WP rozmowy".

d2xu9r2
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2xu9r2
Więcej tematów